«Φόρτσαρε» στο τέλος ο Μέγας Αλέξανδρος Μελισσοχωρίου

Την τρίτη σερί ήττα τους γνώρισαν οι Ελπίδες Ηλιούπολης στο ΔΑΚ Δρυμού με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Μελισσοχωρίου με 64-51.

Όπως γράφει η ιστοσελίδα των ηττημένων «οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μελισσοχωρίου κάνοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφερε και πήρε την νίκη με το τελικό 64-51.

Η ομάδα μας είχε αρκετές καλές στιγμές στον αγώνα. Στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 11-18. Δυστυχώς δεν καταφέραμε σε εκείνο το σημείο να διατηρήσουμε το προβάδισμα και το Μελισσοχώρι με ένα σερί 13 -0 πήρε τα ηνία με  24-18. Ένα καταπληκτικό τρίποντο buzzer – beater του Μπαρτζώκα στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου μας έφερε και πάλι κοντά στο σκορ 24-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε καλά, πήραμε προβάδισμα 3 πόντων 27-30 αλλά δυστυχώς και πάλι δεν το κρατήσαμε και το Μελλισοχώρι προηγήθηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 42-38. Στα τελευταία δέκα λεπτά ήμασταν αρκετά νευρικοί και άστοχοι, οι αντίπαλοι πήραν 10 πόντους προβάδισμα 48-38, μειώσαμε στο 51-46 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος όμως η βιασύνη και η αστοχία μας κόστισαν και σε συνδυασμό με την ευστοχία των παικτών του Μελισσοχωρίου ήρθε η ήττα με μια διαφορά 13 πόντους που σίγουρα ότι δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα και την προσπάθεια των παικτών μας».

Δεκάλεπτα: 7-7, 24-21, 42-38, 64-51
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Μάρος
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΡΙΟΥ (Μήλιος): Καρακούλιας, Ταχμαζίδης 12, Στάκος, Μουτσούδης 19(4), Πατουλίδης 5, Νέτσικας 5(1), Πεφτιτσέλης 3, Σταυρούσης, Τσιουμλέκης, Ζουναρόπουλος 8, Κάραλης, Λιβέρης 12.
ΕΛΠΙΔΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Καλαϊτζόγλου): Κατσουπάκης, Πασπαλτζής 7, Αλβανός 3(1), Κασούμης 6(1), Τερμεντζής 7, Τράκας, Κεχαγιάς 8, Νικολαΐδης 12(1), Ριμπίτσκι, Καλαϊτζόγλου, Μπαρτζώκας 8(2).