Δίκαια πρόκριση στους «οκτώ» του κυπέλλου Ελλάδας για τις γυναίκες της Αναγέννησης-Επικράτησαν με 71-65 του Αθηναϊκού στο Νέο Ρύσιο-Φωτορεπορτάζ

Εχοντας το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, η Αναγέννηση επικράτησε δίκαια στο Νέο Ρύσιο με 72-65 του Αθηναϊκού και προκρίθηκε στους  «οκτώ» του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει στην Πετρούπολη τον τοπικό Αρη στις 21 Δεκέμβρη που έκανε την έκπληξη και επικράτησε του Ιπποκράτη Κω.

Πλήθος κόσμου βρέθηκε το πρωί στο Νέο Ρύσιο για να παρακολουθήσει τον αγώνα με την Αναγέννηση να είναι εκπληκτική στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 26-15. Ο Αθηναϊκός που ήρθε στην Θεσσαλονίκη χωρίς την Καβάσιλα και με την Βλάνη τραυματία στον πάγκο, είχε στη σύνθεσή του τρεις νεάνιδες. Ακόμη δεν έδωσε το παρών η νέα του ξένη, Ραντούνοβιτς (1.91, 5 από το Μαυροβούνιο) που αναμένεται από βδομάδα στην Αθήνα.

Παρόλα αυτά ανέβασε ρυθμούς και με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Λουκάτου (πέτυχε πέντε τρίποντα και 19 πόντους), κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ δύο φορές (34-33 στο 19ο λεπτό και 61-57 στο 35ο). Στα μέσα της τελευταίας περιόδου το σκορ ήταν 60-55 για πέντε περίπου λεπτά καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να σκοράρει. Στο τέλος οι γηπεδούχες ήταν πιο ψύχραιμες και πήραν την πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 26-15, 36-33 , 57-46, 71-65
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ ( Καφαντάρη): Μαραγκού, Λύρου, Γράψα 8(2), Μούρτου 6, Σταυρίδου 13(3), Μπαμπικέρ, Βασιλειάδου 6, Τζήκου, Μούλη 11, Σκιαδοπούλου 17, Λόγκαν 10.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κεραμιδάς):  Λουκάτου 19(5), Κωστάκη 16(8/10βολ), Μαγαλιού 10(1), Παντέλη 10, Χριστινάκη 7,  Χρονοπούλου, Αλεξανδρή, Καραμπάτσα 5, Νίξινα.