Θρίαμβος για τον Ορφέα Σουρωτής στην πρεμιέρα της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Η ομάδα του Ορφέα Σουρωτής νίκησε χθες στο γήπεδο των Βασιλικών με 47-40 το Θρίαμβο Ταγαράδων στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Γ1 κατηγορίας και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη νέα χρονιά.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες στην τελική προσπάθεια και κάνοντας εκατέρωθεν πολλά λάθη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 17' (22-20), όμως ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου τους έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στο ημίχρονο (29-22).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Ταγαράδες απλά να μειώνουν προς στιγμήν σε 39-37 στο 37', ωστόσο ένα κρίσιμο τρίποντο του Σαμψωνίδη στο σημείο αυτό σε συνδυασμό με την εκνευριστική αστοχία των φιλοξενουμένων έγειραν την πλάστιγγα οριστικά υπέρ της Σουρωτής.

Καλύτεροι των νικητών οι Μιχαλάκας με 13 πόντους και Καλογιαννίδης με 10, ενώ από το ναυάγιο των ηττημένων διασώθηκαν μόνο οι Κυριακού και Βλάχος με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.
Δεκάλεπτα: 14-12, 29-22, 37-32, 47-40
Διαιτητές: Τσούλης-Τζιοβανάκης
ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ (Γραφιαδέλης - Φίλιππας): Σαμψωνίδης 7(1), Φουρλάκης, Μπαμπούλας, Δήμου 1, Μπάνης, Καλογιαννίδης 10 (2), Ταμβάκης 4(1), Κωνσταντινίδης 6, Βουρτζιάδης 4, Μιχαλάκας 13, Παππάς, Τζώμης 2.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης): Ουρκέρογλου, Βακάλης 4, Μουδούρης 6, Δανιηλίδης 3, Δημητριάδης 1, Καραγεωργόπουλος, Σπίθας, Λιάντας, Τζικος 3(1), Βλάχος 11, Κυριακού 12.