Εκτός «οκτάδας» η Εθνική U17-Ηττα από την Αυστραλία μετά από κακό τρίτο δεκάλεπτο

Το άσχημο τρίτο δεκάλεπτο στοίχισε τον αποκλεισμό της Εθνικής U17 από τις οκτώ καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, καθώς ηττήθηκε με 76-84 από την Αυστραλία.

Οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά οι Αυστραλοί έβαλαν τις βάσεις της νίκης στην τρίτη περίοδο, όταν κάνοντας επιμέρους σκορ 16-29 προηγήθηκαν με 52-66 στο 30’.

Η ομάδα του Δημήτρη Παπανικολάου εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 39:18 μείωσε ακόμα και στους δύο πόντους (76-78), αλλά οι αντίπαλοί της στον εναπομείναντα χρόνο έμειναν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και πήραν την πρόκριση για τους «8» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.
Δεκάλεπτα: 19-19, 36-37, 52-66, 76-84
ΕΛΛΑΔΑ (Παπανικολάου): Κόνιαρης 21(3), Ντουζίδης 11(3), Μιλεντίγιεβιτς 3(1), Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Πεφάνης 2, Δίπλαρος 2, Μουράτος 8(1), Παπαγιάννης 12, Χαραλαμπόπουλος 17(1).
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Βασίλιεβιτς 13(1), Χόντγκσον 2, Όουις 9(1), Γουίλσον 12, Ακιντόλα, Νόι 8(1), ΜακΜούλαν, κλαρκ 13, Γουάιτ, Φρόλινγκ 7, Χάμφρις 20.