«Πέρασε» και από την Κωνσταντινούπολη η Εθνική Ανδρών

Εντυπωσιακή μετά τα πρώτα λεπτά η Εθνική Ανδρών επικράτησε και στην Κωνσταντινούπολη με 72-76 της Τουρκίας και έδειξε ότι είναι έτοιμη για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που αρχίζει σε οκτώ μέρες στην Ισπανία.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr με αρκετά άστοχα σουτ ξεκίνησε την αναμέτρηση η Εθνική ομάδα και αποτέλεσμα αυτού ήταν οι Τούρκοι να προηγηθούν με 6-0, με την συμπλήρωση του πρώτου δίλεπτου.  Για να ευστοχήσει η Εθνική σε σουτ έπρεπε το σκορ να φτάσει στο 11-0. Εν συνεχεία, όμως, η «γαλανόλευκη» ανέβασε στροφές και με μπροστάρηδες τους Καλάθη και Μπουρούση, ισοφάρισε σε 13-13 στο 7’. Οι Τούρκοι βρήκαν στο πρόσωπο του Εμίρ Πρέλντζιτς τον άνθρωπο που τους «κουβάλησε» επιθετικά και πήραν προβάδισμα 5 πόντων, λίγο αργότερα, με 20-15. Η άμυνα των διεθνών ανέβασε στροφές και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 22-19 υπέρ των Τούρκων.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες, όμως το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη κατάφερε να μειώσει, με βολές, σε 25-24 στο 13’ με τον Πρίντεζη. Οι Τούρκοι, όμως, απάντησαν και με σερί 7-0 έστειλαν την διαφορά στο +8 (32-24), χάρη σε τρίποντο του Ακυόλ στο 14’. Ο Αντετοκούνμπο έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και η Εθνική, με αιχμή του δόρατος  τον Γιώργο Πρίντεζη, μείωσε σε 35-33 στο 17’. Ο Αντετοκούνμπο ισοφάρισε σε 35-35 και παρά το κρεσέντο του Εντέρ Αρσλάν, η Εθνική κατάφερε να κλείσει ισόπαλη το πρώτο μέρος, χάρη σε όμορφη προσπάθεια του Μπουρούση για το 39-39.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με κάρφωμα του Ίαν Βουγιούκα για το 39-41, το οποίο ήταν και το πρώτο προβάδισμα της Εθνικής στο παιχνίδι. Ο Ασίκ στο 23’ ισοφάρισε, με βολές, σε 43-43, όμως ένα θεαματικότατο κάρφωμα του Παπανικολάου έκανε το σκορ 43-45. Ο Μπουρούσης με τρίποντο, στα μισά της περιόδου, έκανε το σκορ 47-50. Λίγη ώρα αργότερα, ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Αντετοκούνμπο, έφερε την διαφορά στο +4 (51-55), ενώ ο Μπουρούσης στην επόμενη φάση έκανε το σκορ 51-57. 30 δεύτερα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όμως ο Τουντσερί με τρίποντο ισοφάρισε σε 57-57. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 57-57.

Ο Πρέλτζιτς «κουβάλησε» την χώρα του στο σκορ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, κάνοντας το σκορ 62-59. Ο Καλάθης, όμως, με τρίποντο στο 32’ έφερε εκ νέου την Εθνική σε θέση οδηγού (62-64). Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έπαιξαν ζώνη και αυτό αποσυντόνισε τους Τούρκους, δίνοντας την ευκαιρία στη «γαλανόλευκη» να πάρει προβάδισμα 4 πόντων (63-67). Η Εθνική συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 36’, μετά από δίποντο του Σλούκα το σκορ έγινε 65-73.

Οι παίκτες του Αταμάν αντέδρασαν και με τον Πρέλτζιτς μείωσαν σε 70-73, δύο λεπτά πριν το τέλος.  Τα τελευταία λεπτά είχαν μπόλικη αγωνία. Ο Βασιλειάδης, αρχικά, έκανε το σκορ 70-75 με βολές, ενώ λίγο αργότερα ο Ασίκ μείωσε, με τον ίδιο τρόπο, σε 72-75. Μπουρούσης και Πρέλτζιτς αστόχησαν σε βολές λίγο αργότερα και έτσι το σκορ παρέμενε στο 72-75. Το τελικό 72-76 διαμόρφωσε ο Κώστας Βασιλειάδης με 1/2 βολές, με το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη να κλείνει ιδανικά τον κύκλο των φιλικών προετοιμασίας.

Δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76
ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν):  Γκιουλέρ 4, Ερμίς 3, Χερσέκ 3, Πρέλντζιτς 18, Τουντσερί 6, Σαβάς 2, Γκιονλούμ 5, Αρσλάν 9, Ασίκ 12, Ακιόλ 8, Μαχμούτογλου, Μπαλμπάι 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 7, Βασιλειάδης 3, Καλάθης 11(1), Παπανικολάου 6, Σλούκας 4, Βουγιούκας 11, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 5(1).