Ηττα από την Πολωνία για την Εθνική Νεανίδων-Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νεανίδων στον πρώτο της αγώνα για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι διεθνείς μας ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ και ηττήθηκαν δίκαια από την Πολωνία με 51-61.

Η Εθνική μας που πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνιση της στη διοργάνωση., προσπάθησε να αντιδράσει λίγο πριν την ανάπαυλα (24-25 στο 18ο λεπτό) αλλά σε δυο λεπτά δέχθηκε ένα σερί 0-11 (24-36). Στην επανάληψη βελτίωσε την εικόνα της αλλά δεν κατόρθωσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου είχαμε: Τουρκία - Σουηδία 60-63. Αύριο θα παίξουν: Πολωνία - Τουρκία (16.00) και Σουηδία - Ελλάδα (16.00)

Δεκάλεπτα: 10-18, 24-36, 35-43, 51-61
ΕΛΛΛΑΔΑ (Μελετιάδης): Κιλαζίδου 4, Πολύζου 9, Γεροστεργίου 3(1), Θεοδώρου 4, Παυλοπούλου 18(6/11δ. 2/2τρ., 6ασ.), Χριστινάκη 3, Καραμπάτσα, Μαντά, Φασούλα 10(5/6δ.), Μπότση, Ζουμπεράκη.