«Καμπανάκι υποβιβασμού» για την εθνική Νεανίδων-Ηττα στις λεπτομέρειες από τη γηπεδούχο Πορτογαλία-Οι πρώτες φωτογραφίες

Δεν τα κατάφερε στον κρίσιμο σημερινό αγώνα η Εθνική Νεανίδων και γνώρισε την ήττα από την διοργανώτρια Πορτογαλία με 57-54. Τώρα οι διεθνείς μας θέλουν νίκη και στα δύο επόμενα παιχνίδια, με πρώτο αύριο με την Σουηδία στις 18:15, για να γλυτώσουν τον υποβιβασμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά αφού η Εθνική Ομάδα αιφνιδίασε τη Πορτογαλία (8-0 και 12-6). Οι γηπεδούχες όμως ροκάνισαν τη διαφορά και προσπέρασαν λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (16-17). Και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική πραγματοποίησε εκπληκτικό ξεκίνημα με σερί 9-0 (25-17). Αυτή τη φορά όμως διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (34-29).

Στην επανάληψη η Πορτογαλία κατάφερε ν  ανατρέψει  τη κατάσταση και βρέθηκε με +4 (40-44 στο 26΄). Το δεκάλεπτο όμως τελείωσε με την Εθνική Ομάδα μπροστά στο σκορ (46-45). Το τελευταίο σκέλος  της αναμέτρησης ήταν συγκλονιστικό και πήγαινε πόντο-πόντο.  Η Χριστινάκη στο 38΄ με 2/2 βολές κάνει το 53-51. Στα επόμενα 60΄΄ η Πορτογαλία με 4 συνεχόμενους πόντους διαμορφώνει το 53-55, Η τελευταία, ουσιαστικά, ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στη παράταση την είχε η Καραμπάτσα 10΄΄ πριν το τέλος όμως πέτυχε 1/2 βολές (54-55).

Η Εθνική Ομάδα είχε ως κορυφαίες τη Φασούλα (πρώτο μέρος), Χριστινακή και Καραμπάτσα (αμυντικά). Σημαντική ήταν η βοήθεια της Πολύζου ενώ η Παυλοπούλου αν και αρκετά άστοχη (2/9 δ., 0/2 τρ.) είχε 6 ριμπάουντ, 5 ασιστ και 4 κλεψίματα.
 Η Πορτογαλία είχε τη Καρολίνα Γκονσάλβες  σε εκπληκτική μέρα αφού σημείωσε 24 πόντους που μέχρι τώρα είχε ισχνή συνεισφορά με μόλις 2,7 πόντους μ.ο στο τουρνουά. Οι  Κοστούρκοβα και Κόστα που εγκλωβίστηκαν στο α μέρος  από την Ελληνική άμυνα (αμφότερες από 4 πόντους), βελτιώθηκαν και βοήθησαν στην επανάληψη.

Δεκάλεπτα: 17-16, 29-34, 45-46, 57-54
ΕΛΛΛΑΔΑ (Μελετιάδης): Κιλαζίδου 4(1), Πολύζου 11, Γεροστεργίου, Θεοδώρου, Παυλοπούλου 8, Χριστινάκη 14(4/5β., 5/7δ.), Καραμπάτσα 5(9ρ.), Μαντά, Φασούλα 12(6/11δ.), Μπότση.