Ηττα από την Τουρκία αλλά πρωτιά στον όμιλο για την Εθνική Εφήβων

Δεν τα κατάφερε απέναντι στην «οικοδέσποινα» Τουρκία η Εθνική Εφήβων που γνώρισε την ήττα με 68-64. Παρόλα αυτά οι διεθνείς μας κατέλαβαν την πρώτη θέση στον όμιλό τους καθώς ισοβαθμούν με την σημερινή αντίπαλο αλλά και την Βοσνία αλλά έχουν καλύτερο γκολ-αβερέιτζ.

Στη δεύτερη φάση θα αντιμετωπίσει Σερβία, Ισπανία και Μαυροβούνιο, σε έναν όμιλο όπου όλες οι ομάδες ξεκινούν με 4 βαθμούς και στα προημιτελικά προκρίνονται οι τέσσερις πρώτες.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 12-0 μετά από τριάμισι λεπτά και η διαφορά έφτασε και στο +16 (20-4), αλλά σταδιακά άρχισε να πλησιάζει βελτιώνοντας την άμυνά της και λίγο πριν το ημίχρονο πήρε το πρώτο της προβάδισμα (32-33).

Αυτό έφτασε και στους πέντε (40-45) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος. Οι οικοδεσπότες προηγήθηκαν με 62-58 τριάμισι λεπτά πριν τη λήξη και διατήρησαν την πρωτοπορία μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 24-13, 36-33, 49-52, 68-64.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ουγκουράτα): Μπαϊράμ, Ουγκουρλού 9 (1), Εζντεμίρογλου 8 (2), Αρσλάν 8 (1), Γκετσίμ 5 (1), Μπαϊκάν 2, Κορκμάζ 8 (1), Αράρ, Ολμάζ, Ουλουμπάι 13, Ακιέλ 2, Γκιουβέν 13.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 3 (1), Κόνιαρης 5 (1), Κώττας, Οικονομόπουλος 5 (1), Μήτογλου 4, Μουράτος 7 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 14, Παπαγιάννης 8 (8 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 18 (8 ριμπ.).