Λύγισε από τις απουσίες και την ευστοχία των Κροατών η Εθνική Νέων Ανδρών-Εχασε με 82-68 και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Δεν τα κατάφερε στο κρίσιμο σημερινό παιχνίδι η Εθνική Νέων Ανδρών που γνώρισε την ήττα από την Κροατία με 82-68 και αποκλείστηκε από την τετράδα της διοργάνωσης.

Οι διεθνείς μας που είχαν δύο τεράστιες ατυχίες με τους τραυματισμούς των Παπαπέτρου και Διαμαντάκου, σε συνδυασμό με την απουσία του Αντετοκούμπο και την απίστευτη ευστοχία των νικητών, θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-8 αύριο και μεθαύριο.

Όπως διαβάζουμε στο www.superbasket.gr όπως στο παιχνίδι με την Σλοβενία, έτσι και απέναντι στην Κροατία η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση. Ο Σιόλογκας έδωσε λύσεις και στο πρώτο τρίλεπτο το σκορ ήταν 2-9. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Λιάπης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά για το 7-15. Λίγο αργότερα, όμως, ο Μπόσνιακ με τρίποντο και φάουλ μείωσε σε 11-15 για τους Κροάτες, δείχνοντας πως η ομάδα του έχει «σφυγμό». Ζγκάνετς και Μπούντοβιτς έδωσαν προβάδισμα για την Κροατία στο φινάλε της πρώτης περιόδου με σκορ 16-15.

Ο Φίλιπ Μπούντοβιτς συνέχισε από εκεί που τελείωσε την πρώτη περίοδο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 22-15. Την σκυτάλη πήρε λίγο αργότερα ο Κάρλο Ζγκάνετς, ο οποίος με δικές του προσπάθειες έστειλε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-21 στο 14’. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα αφυπνίστηκαν από αυτή την εξέλιξη και με προσπάθειες των Αγραβάνη και Λιάπη μείωσαν σε 32-29 στο 16’. Μάριτς και Μπούντοβιτς έδωσαν «ανάσα» στην Κροατία (38-31), ωστόσο ο Μποχωρίδης από την γραμμή των βολών μείωσε σε 38-36. Μπούντοβιτς και Μπόσνιακ έδωσαν λύσεις στην ομάδα τους, η οποία πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 5 πόντων (42-37).

Πολύ άσχημα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Εθνική ομάδα. Αρχικά, ήρθε η ατυχία με τον Σιόλογκα, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας και στην συνέχεια ο Μάβρα στο 23’ έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (49-39). Ο Καμπερίδης προσπάθησε να μειώσει για την Εθνική (52-43), όμως ο Μπούντοβιτς με διαδοχικά τρίποντα έκανε το σκορ 58-43. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα δεν μπορούσαν να μειώσουν την διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Κροατία στο +15 (63-48).

Οι Κροάτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Έτσι, με τον Γκάμπριτς να αναλαμβάνει δράση κι αυτός με την σειρά του το σκορ έγινε 72-52 στο 34’. Ο Μποχωρίδης λίγο αργότερα είχε 1 εύστοχη βολή για το 74-57, όμως ήταν, πλέον, αργά. Το τελικό σκορ (82-68) βρήκε νικήτρια την Κροατία, με τους παίκτες του Μίλατσιτς να παίρνουν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ενώ η Εθνική μας θα παλέψει για τις θέσεις 5-8.

Δεκάλεπτα: 16-15, 42-37, 63-48, 82-68
ΚΡΟΑΤΙΑ (Μίλατσιτς): Μαρινέλι, 8, Μπόσνιακ 9(2), Μάβρα 17(2), Μπρζόγια, Γκάμπριτς 8(2), Μπούντοβιτς 27(6), Μάριτς, Ζγκάνετς 13(9 ριμπ.).

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 5, Λιάπης 12(2 τρ., 8 ριμπ.), Πουλιανίτης, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 3, Σιόλογκας 5(1), Κουζέλογλου, Καμπερίδης 15(2), Αγραβάνης 13(2), Μαραγκός 16.