Ηττα σοκ για την Εθνική Νέων Ανδρών από τη Μεγάλη Βρετανία με 69-66-Οι πρώτες φωτογραφίες

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό της Κρήτης και γνώρισε την ήττα με 69-66 από  τη Μεγάλη Βρετανίας. Αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει ότι σίγουρα πρέπει να αλλάξουν πολλά στον τομέα της αγωνιστικής συμπεριφοράς και της ετοιμότητας των παικτών που αποτελούν το οικοδόμημα του Ελληνικού μπάσκετ στις μικρές ηλικίες, κυρίως σε ότι αφορά την δουλειά που γίνεται στα σωματεία τους.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr ο Αλεξάντερ Γιανγκ εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του στα πρώτα λεπτά και η Μεγάλη Βρετανία βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-5. Στα μισά της περιόδου ο Μποχωρίδης έβαλε μπροστά στο σκορ την Εθνική με 10-12, όμως οι Βρετανοί είχαν τις λύσεις και λίγο αργότερα ο Νέλσον ισοφάρισε σε 16-16. Οι παίκτες του Λίχνερ συνέχισαν να παρουσιάζουν πολύ καλό πρόσωπο και με τον Γκράχαμ να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-18.

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μπήκαν πολύ καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Αγραβάνη και Λιάπη το σκορ έγινε 23-26 στο 13’. Οι διεθνείς μας συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και χάρη σε τρίποντα των Καμπερίδη και Λιάπη το σκορ έγινε 26-32. Οι Βρετανοί αντέδρασαν και στο 17’, έχοντας για μπροστάρη τον Μπίγκμπι Ουίλιαμς, ισοφάρισαν σε 32-32. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 37-37.

Πολύ καλά μπήκαν οι παίκτες του Κώστα Μίσσα στο δεύτερο μέρος. Καμπερίδης και Χριστοδούλου έδωσαν λύσεις επιθετικά, η άμυνα ανέβασε στροφές και στο 22’ το σκορ έγινε 37-44. Οι Βρετανοί, όμως, αντέδρασαν ξανά και με τον Σέντανς να ευστοχεί σε τρίποντο το σκορ έγινε 45-46 στο 23’. Ο Μποχωρίδης έδωσε «ανάσα» 4 πόντων στην Εθνική (47-51), όμως οι παίκτες του Λίχνερ μείωσαν σε 50-51 με τον Μπίγκμπι Ουίλιαμς. Ο Μποχωρίδης σκόραρε ξανά για το 50-54, όμως με σερί 7-0 οι Βρετανοί πέρασαν μπροστά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 πόντων (57-54).

Με τρίποντα των Μποχωρίδη και Καμπερίδη ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Εθνική μας να παίρνει προβάδισμα με 57-60. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στην συνέχεια και για τον λόγο αυτό στο 35’ το σκορ ήταν μόλις 59-60 υπέρ της ομάδας του Κώστα Μίσσα. Οι Βρετανοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπίγκμπι Ουίλιαμς (61-60). Ο Αγραβάνης έβαλε σε θέση οδηγού την Εθνική στο 37’ με 61-63. Με Σέντανς και Λόσον οι Βρετανοί πήραν και πάλι το προβάδισμα, 1’ και 14’’ για το φινάλε, με 66-63. Ο Χριστοδούλου με τρίποντο ισοφάρισε σε 66-66, όμως την τελευταία λέξη την είπε ο Λουκ Νέλσον. Ο γκαρντ των Βρετανών με τρίποντο στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 69-66, μπλέκοντας σε περιπέτειες την Εθνική ομάδα.
Δεκάλεπτα: 21-18, 37-37, 57-54, 69-66
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Λάιχνερ): Γκρέιαμ 5, Νέλσον 13, Σπένσερ 7, Μούρταγκ, Γιανγκ 8, Μακέι 3, Σέντανς 9, Λόσον 5, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 7.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 11, Λιάπης 7, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 8, Σιόλογκας, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 8, Αγραβάνης 10, Διαμαντάκος 10, Μαραγκός.