Αύριο με την Λιθουανία ο… τελικός για την Εθνική Νεανίδων-Γκραν γκινιόλ νίκη επί της Σουηδίας με 46-51

Ανάσα σωτηρίας πήρε πριν από λίγο η Εθνική Νεανίδων που επιβλήθηκε με 46-51 της Σουηδίας. Οι διεθνείς μας ήταν καλύτερες και είχαν την πρωτοπορία στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Οι παίκτριες του Ευριπίδη Μελετιάδη έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Με δυνατή άμυνα που εγκλώβισε τη Σουηδία και τη Φασούλα ασταμάτητη επιθετικά (10 πόντους) έφτασε στο +16 (22-6). Η Σουηδία που έπαιζε και εκείνη το τελευταίο της χαρτί ανέκαμψε και μείωσε στους 8 πόντους στο ημίχρονο (24-16).

Στην επανάληψη οι Σουηδέζες συνέχισαν την προσπάθεια τους αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν στους 5 πόντους (27-22). Η βελτιωμένη αγωνιστική παρουσία της Παυλοπούλου σ αυτό το διάστημα (κακή στο πρώτο ημίχρονο) ισορρόπησε την κατάσταση (40-28 στο 27).

Η Εθνική Ομάδα αν και μπήκε με αέρα 10 πόντων (42-32) στο τελευταία σκέλος της αναμέτρησης παρουσίασε σημάδια νευρικότητας και άγχους.

Ετσι το φινάλε ήταν απρόσμενο καθώς οι αντίπαλες παίκτριες μείωσαν στους δύο πόντους (46-48, 12 δεύτερα πριν το τέλος) αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο καθώς οι Παυλοπούλου με δύο βολές και η Χριστινάκη με μια διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Η Ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει αύριο στις 16:00 την Λιθουανία με το νικητή να παραμένει στη μεγάλη κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 5-14, 16-24, 32-42, 46-51
ΕΛΛΛΑΔΑ (Μελετιάδης): Κιλαζίδου 10(1), Πολύζου, Γεροστεργίου 2, Θεοδώρου, Παυλοπούλου 8(5κλ.), Χριστινάκη 15(2/3τρ.), Καραμπάτσα 2, Μαντά 2, Φασούλα 12(6/9δ., 7ρ.), Μπότση.