Πρεμιέρα με ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για την Εθνική Νέων Γυναικών-Εκπληκτική η Σταμολάμπρου που πέτυχε 21 πόντους.

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα των αγώνων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Νέων Γυναικών που γνώρισε την ήττα με 56-69 από την Λετονία.

Η Ελληνική ομάδα πάλεψε στα πρώτα 13 λεπτά όμως στην συνέχεια οι αντίπαλοι πήραν διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε την αντεπίθεσή του καταφέρνοντας να μειώσει στο 27ο λεπτό σε 40-44 με βολές της Σταμολάμπρου, που ήταν η πρώτη της σκόρερ και καλύτερη παίκτρια του αγώνα, όμως η Λετονία ξαναπήρε διψήφια διαφορά και έφθασε στο τελικό αποτέλεσμα.
Δεκάλεπτα: 11-11, 28-35, 42-52, 56-69
ΕΛΛΑΔΑ (Βελισσαράκος): Σταμολάμπρου 21(1), Εμμανουηλίδου 1, Καλομιτσίνη 7, Πριόνα 5(1), Τάρλα 11, Κυρατζή 4, Ιωαννίδου, Κόνιαλη, Φάρου 5, Αγγελίδου, Τσελεμπή, Σταμπουλίδου 2.
ΛΕΤΟΝΙΑ: Βεϊντέρε 9, Α. Αϊζσίλα 2, Κρέσλινα 14(1), Φόμινα 8(2), Ρέινε, Λάκσα 10(1), Κ. Αϊζσίλα 7(1), Γκουτμάνε 4(1), Λάνγκινα 4(1), Τομσόνε, Γιακομπσόνε 11(3), Ντζαρκάνε.