Κυπελλούχος ανδρών στην ΕΚΑΣΘ ο ΚΑΟ Σταυρούπολης-Επικράτησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι της Χαλκηδόνας με 47-48-Φωτορεπορτάζ από την απονομή και τα πανηγύρια των νικητών

Το κύπελλο ανδρών της ΕΚΑΣΘ για  την φετινή περίοδο κατέκτησε ο ΚΑΟ Σταυρούπολης που κέρδισε πριν από λίγο στον Εύοσμο με 47-48 της Χαλκηδόνας.

Το παιχνίδι ήταν κακό και άτεχνο με τη νικήτρια ομάδα να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η Χαλκηδόνα ανέκαμψε και πέρασε μπροστά, όμως στην τελευταία ο αγώνας εξελίχθηκε σε μάχη για γερά νεύρα. Ο Μπάκαβος πέτυχε το καθοριστικό καλάθι για τους νικητές, δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έκανε το 46-48. Ο Δανάκης κέρδισε φάουλ στα τέσσερα δεύτερα, ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, κέρδισε το ριμπάουντ αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε. Τα πανηγύρια ήταν έξαλλα για τον ΚΑΟΣ που παρέλαβαν το κύπελλο από τα χέρια του Λάμπρου Τάκη εκ μέρους της ΕΚΑΣΘ.
Δεκάλεπτα: 12-13, 24-29, 43-42, 47-48
Διαιτητές: Μοσχοτόγλου-Σιταρίδης
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Τουλούμης  Γ.): Τουλούμης 13(2), Δανάκης 10(2), Μπατάκας 9(1),  Ευαγγελίδης 3, Μάντσος 8(1), Παπουλίδης 4, Τσαλώνης.
ΚΑΟ  ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ(Τσακίρης-Ανεσιάδης): Κοτζαμπάσης 5, Μαστοράκης 5(1), Σιδηρόπουλος 16, Δελόγλου 4(1), Ζηκούλης 6(1), Μπάκαβος 2, Παπανικολάου 6(2), Ταρνανίδης 4.