Τι έγινε στα πρώτα ματς των ημιτελικών σειρών του ΑΣΕΘ

Το Σαββατοκύριακο είχαμε τους τρίτους αγώνες των ημιτελικών σειρών των play off του πρωταθλήματος ΑΣΕΘ.

Η Δέλτα ηττήθηκε από την Coca Cola πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 61-73 και η σειρά μειώθηκε σε 2-1, ενώ ο Ιπποκράτης έκαμψε με δυσκολία την αντίσταση των Μηχανικών με 69-63 και πήρε με 2-1 το προβάδισμα στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Αναλυτικά οι αγώνες:

ΔΕΛΤΑ - COCA COLA  61-73
Νίκη που την κρατάει ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης στον τελικό του πρωταθλήματος πέτυχε η ομάδα μπάσκετ της COCA COLA 3E. Σε ένα δύσκολο, όπως αποδείχθηκε, παιχνίδι η ομάδα πήρε από την αρχή το πρωτοπορία στο σκορ και μάλιστα προηγήθηκε με 16-3 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια κράτησε αυτό το προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο που έκλεισε με 44-31. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΔΕΛΤΑ μπήκε δυνατά και εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των αντιπάλων της μειώνοντας μέχρι και τους 4 πόντους. Εκεί όμως μίλησε η ψυχραιμία των Μουρίκη και Εμμανουηλίδη αλλά και ένα καθοριστικό κλέψιμο στα τελευταία λεπτά του Αντώνη Μήτση και η νίκη έγειρε προς την πλευρά της COCA COLA. Ιατρού και Εμμανουηλίδης κέρδισαν τις μάχες κάτω από τα καλάθια. Από τη ΔΕΛΤΑ κορυφαίος ο δαιμόνιος Αμπαδογιάννης ενώ σε μέτρια μέρα βρέθηκαν οι Κωτίδης, Αμανατίδης.
Δεκάλεπτα: 17-24, 31-44, 51-58, 61-73.
ΔΕΛΤΑ (Αμανατιδης): Αμπαδογιαννης 27, Χριστοδουλου 6, Σωτηροπουλος 3, Ασφαλτιδης 11(2), Κωτιδης 5, Χαλδαιοπουλος 5, Αμανατιδης 4.
COCA COLA 3E (Πλακιδας): Τζηλιας 4, Μουρικης 28(4), Χατζοπουλος, Πλακιδας 6, Μητσης 5, Ανδρεου 3, Ιατρου 17, Λεμονας, Εμμανουηλιδης 10, Παπαβασιλειου.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 69-63
Σ' ένα άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο Ιπποκράτης κέρδισε στις λεπτομέρειες την τρίτη, μεταξύ των δύο ομάδων, αναμέτρηση για φέτος με 69-63. Αν και η ομάδα των Μηχανικών εμφανίστηκε στο γήπεδο με 6 μόνο παίκτες λόγω πολλών προβλημάτων τραυματισμών, κράτησε σθεναρή αντίσταση μέχρι το τέλος, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ από την αρχή του αγώνα μέχρι λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του. Τη πλάστιγγα τελικά έγειραν υπέρ του Ιπποκράτη τα τέσσερα τρίποντα του Σιόλα στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα (σκορ 54-56 τότε) καθώς και η άστοχη προσπάθεια δύο πόντων του Παπαθανασίου 36 '' πριν το τέλος και με σκορ 65-63. Το τελευταίο τρίποντο του Σιόλα στα 16'' ήταν και αυτό που έδωσε τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους. MVP των νικητών και του αγώνα ο Σιόλας με 18 πόντους και 6 τρίποντα, καθώς ήταν αυτός που "καθάρισε" το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, ενώ βοήθησαν πάρα πολύ και οι Τσαπέκος με 19 και Πάγκος με 18. Από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Βλαχάκης και Γιαγκόπουλος με 20 πόντους έκαστος, ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία των Δημητριάδη και Λιάντα.
Δεκαλεπτα: 19-17, 28-27, 47-46, 69-63.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαρας-Δριζης): Κουμαράς 2, Σιόλας 18(6), Θεοχάρης 5(1), Μαγγίζης 2, Δαλαμπίρας, Τσαπέκος 19(2), Πάγκος 18(3), Νίκου 5.
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Κουμαλας-Παπαθανασιου): Δημητριάδης 9(3), Γιαγκόπουλος 20(2), Δανιηλίδης, Βλαχάκης 20, Παπαθανασίου 4, Λιάντας 10(2).

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί του Κυπέλλου του ΑΣΕΘ και παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς είναι νοκ άουτ και θα αναδείξουν το ζευγάρι του τελικού. Το πρόγραμμα είναι:

Σάββατο 12/4    19:30     Φοίνικας             VOID – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ
Κυριακή 13/4     21:15     ΕΚΟ                ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - COCA COLA