Ξεκίνησαν τα πλέι-οφ στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-O Ιπποκράτης στους «4»

Ξεκίνησαν οι αγώνες των πλέι-οφ στο Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ και ήδη η πρώτη στην κανονική περίοδο ομάδα του Ιπποκράτη πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά καθώς, μεταφέροντας τις δύο νίκες από την κανονική περίοδο και κερδίζοντας και τρίτη φορά την SBC, έκανε το 3-0 στη σειρά.

Ο Αριστοτέλης εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος στο γήπεδο, και με τη νίκη του επί της Δέλτα μείωσε τη σειρά σε 2-1, ενώ οι Μηχανικοί κερδίζοντας τη Μedical πήραν το προβάδισμα στη μεταξύ τους σειρά με 2-1.  Αναλυτικά οι προημιτελικοί είναι:

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - SBC 3-0
ΔΕΛΤΑ - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 2-1
COCA COLA - VOID 2-0
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - MEDICAL 2-1

Αναλυτικά τα παιχνίδια

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - SBC 65-61
Η τελευταία αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων για το φετινό πρωτάθλημα έγινε σε πολύ καλό και αθλητικό κλίμα. Ο Ιπποκράτης πήρε από την αρχή το προβάδισμα με άξονες στην επίθεση τους Νίκου, Δαλαμπίρα και Κουμαρά στο πρώτο ημίχρονο και τους Θεοχάρη, Μαγγίζη και Κυριακού να δίνουν πολύτιμες λύσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα, αλλά η SBC κυρίως με τον Σταυρόπουλο, αλλά και τους Τάνη και Παζαρλή, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Τελικώς ο Ιπποκράτης κατάφερε να κρατήσει τη νίκη και μαζί και την πρόκριση.
Δεκάλεπτα: 21-18, 35-30, 50-41, 65-61.

ΔΕΛΤΑ - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 44-50
Ο Αριστοτέλης, αν και βρισκόταν πίσω με 2-0 στις νίκες ,και με την πλάτη στον τοίχο, παρατάχθηκε ψυχωμένος στο γήπεδο και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη, κυρίως χάρη στην απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι δυνατές άμυνες και από τις δύο ομάδες. Καλύτερος των νικητών ο Τσάκος, ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Ασφαλτίδης. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Κυριακή.
Δεκάλεπτα: 13-10, 20-18, 32-38, 44-50.
ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Ασφαλτίδης 24, Κωτίδης 11, Ζυγούρας 4, Χαλδαιοπουλος 1, Σωτηρόπουλος 4, Αμανατίδης.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Τσάκος 19, Τσιάτσιος 4, Γκίνδης 8, Πάσχος, Γκεκόπουλος, Αλεξόπουλος 13, Ναχμίας 6.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - MEDICAL 64-49
Η ομάδα των Μηχανικών επιβλήθηκε της Medical με 64-49 και πήρε το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά, χάρη στην καλή της άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και στον γρήγορο ρυθμό που έδωσε στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Καλύτερος των νικητών ο Βλαχάκης με 17 πόντους, πολλά ριμπάουντ και καλή άμυνα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στυλιανού με 15 πόντους.
Δεκάλεπτα: 11-9, 28-22, 47-32, 64-49.
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Λιάντας): Δημητριάδης 8(1), Παπαθανασίου 8, Κωλέτττης, Γιαγκόπουλος 15(3), Κούμαλας 9, Σπίθας 1, Δανιηλίδης 1, Βλαχάκης 17(1), Λιάντας 5.
MEDICAL (Εκίζογλου): Αντωνίου 8(2), Τσουκαλάς 12, Μόσχος 2, Στυλιανού 15, Αναστασιλάκης, Θεοδοσιάδης, Κουλαξής, Καζάκος 6(1), Γαλάνης 6.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με τρία παιχνίδια από τις σειρές που παραμένουν ανοιχτές:

Σα 08/03              18:00     ΕΚΟ        VOID – COCA COLA
Κυ 09/03              17:30     ΕΚΟ        ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΔΕΛΤΑ
Κυ 09/03              20:00     Φοίνικας MEDICAL – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ