Τι έγινε στις σειρές των προημιτελικών του ΑΣΕΘ-Αρχίζει το κύπελλο

Στα play off του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ κρίθηκε η πρόκριση στα ημιτελικά σε τρία από τα τέσσερα ζευγάρια, καθώς ο Αριστοτέλης κατάφερε δια πυρός και σιδήρου να κάμψει την αντίσταση της Δέλτα για δεύτερη φορά και να ισοφαρίσει τη μεταξύ τους σειρά σε 2-2, στέλνοντας έτσι τις δύο ομάδες να διεκδικήσουν τη πρόκριση επί ίσοις όροις σε τελευταίο αγώνα στις 29 Μαρτίου.

Μηχανικοί - Medical 3-1

Τις επόμενες δύο εβδομάδες έχουμε τις διπλές (με διαφορά πόντων) αναμετρήσεις για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα γίνουν οι πρώτοι αγώνες και το πρόγραμμα είναι:

Σα 15/03              18:00     ΕΚΟ                SBC – VOID
Σα 15/03              19:30     Φοίνικας             ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – ΔΕΛΤΑ
Κυ 16/03              17:30     ΕΚΟ                ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
Κυ 16/03              21:15     ΕΚΟ                MEDICAL – COCA COLA

Τα παιχνίδια του περασμένου Σαββατοκύριακου

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ - ΔΕΛΤΑ 60-53

Αν και με την πλάτη στον τοίχο, η ομάδα του περσινού πρωταθλητή Αριστοτέλη έδειξε περίσσεια σθένους στην τελευταία περίοδο, και με επιμέρους σκορ 17-4 κατάφερε να νικήσει τη Δέλτα και να παραμείνει στο κυνήγι της πρόκρισης, καθώς η σειρά ισοφαρίστηκε πλέον σε 2-2.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη Δέλτα να προηγείται με 6 πόντους και να έχει εικόνα νικητή μέσα στο γήπεδο. Ωστόσο στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, η θέληση των γηπεδούχων στην άμυνα σε συνδυασμό με την επιθετική αφλογιστία των φιλοξενουμένων, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Αριστοτέλη και έτσι η σειρά θα κριθεί στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι.
MVP των νικητών και του αγώνα ο Τσάκος με 24 πόντους, ενώ από τη Δέλτα ξεχώρισε ο Αμπαδογιάννης με 17.
Δεκάλεπτα: 20-17, 29-30, 43-49, 60-53.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Τσιάτσιος, Γκίνδης 13, Αλεξόπουλος 2, Χαρτόπουλος 13, Τσάκος 24, Κωνσταντινίδης 8, Ναχμίας, Αρσένης.
ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Ασφαλτίδης 11, Κωτίδης 11, Χριστοδούλου 2, Χαλδαιόπουλος 10, Σωτηρόπουλος 2, Αμπαδογιάννης 17.

COCA COLA - VOID 85-62

Εύκολα προκρίθηκε στην ημιτελική φάση η ομάδα μπάσκετ του εργοστασίου Θεσσαλονίκης της Coca Cola 3E μιας και στο πρώτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς των προημιτελικών πήρε τη νίκη, έκανε το 3-0 και πλέον περιμένει το νικητή του ζευγαριού Δέλτα - Αριστοτέλης (βρίσκονται στο 2-2). Στο σαββατιάτικο παιχνίδι η ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έχοντας σε καλή μέρα επιθετικά όλους τους παίκτες δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πάρει την άνετη νίκη. Εμμανουηλίδης και Μουρίκης πέτυχαν τους περισσότερους πόντους ενώ όλοι οι υπόλοιποι βοήθησαν σημαντικά στο σκοράρισμα και μετέτρεψαν τον προημιτελικό σε τυπική διαδικασία. Από την ομάδα του VOID προσπάθησαν ο Ντίντας και ο Τσαμπαρλής.
Δεκάλεπτα: 17- 12, 45-31, 67-47, 85-62.
COCA COLA (Πλακίδας): Τζηλιας 11, Μουρικης 20(5), Χατζοπουλος 4, Μητσης 8, Πλακιδας 11(3), Ανδρεου 9, Εμμανουηλιδης 22.
VOID (Μπαλάφτσαλης): Δωρης 2, Ζαχαρελης Κ. 4, Ντιντας 19, Τσαχουριδης 7, Ζαχαρελης Β., Κεχαγιας 5,  Παπαχρηστου 11, Τσαμπαρλης 14.

ΜEDICAL - ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 71-79

Η Ομάδα των Μηχανικών προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος με 3-1 νίκες, καθώς κέρδισε τη Medical με 79-71, πιο δύσκολα όμως απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, και προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στο 6' (17-6), για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 43-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, οι Μηχανικοί σφίγγοντας την άμυνα τους κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να προηγηθούν με 58-60 στο 30'.
Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ, και τελικά η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Φιλοξενουμένων χάρη σε ένα τρίποντο του Σπίθα που μετέτρεψε το εύθραυστο 70-71 σε 70-74 1.50 πριν τη λήξη του αγώνα.
MVP των νικητών ο Σπίθας με 18 πόντους και άξιοι συμπαραστάτες του ο Βλαχάκης με 27 και εξαιρετική δουλειά κάτω από τα δύο καλάθια, αλλά και ο Γιαγκόπουλος με 15. Από τους ηττημένους, που αποχωρούν από το πρωτάθλημα με ψηλά το κεφάλι, καλύτεροι οι Αναστασιλάκης με 24 και Καζάκος με 11.
Δεκάλεπτα: 21-19, 43-36, 58-60, 71-79.
MEDICAL (Αντωνίου): Τσουκαλάς 6, Μόσχος 6, Στυλιανού 6, Θεοδοσιάδης 2, Αναστασιλάκης Κ. 24(1), Καζάκος 11(2), Γαλάνης 6, Αναστασιλάκης Δ. 10.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Λιάντας - Παπαθανασίου): Δημητριάδης 10(2), Κούμαλας 4, Βλαχάκης 27, Γιαγκόπουλος 15(2), Σπίθας 18(2), Δανιηλίδης, Τζίκος, Λιάντας 5.