Ακόμη πιο κοντά στην Β΄ ΕΚΑΣΘ το Πειραματικό

Άλλο ένα εύκολο βήμα προς την Β' ΕΚΑΣΘ έκανε το Πειραματικό, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ελβετίας 2005 με 47-78.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χωρίς το γνωστό τους πάθος και έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες της Ελβετίας να ξεκινήσουν δυναμικά τον αγώνα πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Το time out του προπονητή του Πειραματικού έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση φέρνοντας τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά σταθερά ήταν σε διψήφιο αριθμό από 10-15 πόντους χάρη στην πολύ καλή και πιεστική άμυνα των παικτών του Πειραματικού. Στο τρίτο η πιεστική άμυνα των φιλοξενουμένων και οι πολύ καλές επιλογές τους στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο σκορ στο +26 (36-62).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα δίνοντας την ευκαιρία στον coach του Πειραματικού να ρίξει στο παιχνίδι τους παίκτες του παιδικού και του εφηβικού χωρίς να μειωθεί η διαφορά. Αντίθετα έφτασε στους 31 με την λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 13-16, 24-37, 36-62, 47-78
Διαιτητές: Ραγιάς-Πετρογιαννάκη
ΕΛΒΕΤΙΑ 2005 (Τζιόμαλος): Τιτόπουλος 11, Σιαπέρας 7, Τικπασανόγλου 2, Στεφανής 2, Ικας 1, Φυλακτός, Μιχαηλίδης 10(2), Δημητριάδης, Αγγέλης, Ανδρέου 12(1),Τσερτσίδης 2.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Τσεσμετζής-Ιατρού): Κάπτσης 4, Σπυριδόπουλος 6, Χορταριάς 12(1), Κατσαρής 12(1), Σταυρούδης, Τσιμπίσης 4, Δεμερτζής 9(1), Πεχλιβάνης 6, Πετρίδης 3, Βλάχος 6, Μπαχάρογλου 12, Λαζαρίδης 4.