Βγήκαν τα ζευγάρια των ημιτελικών για το Κύπελλο του ΑΣΕΘ-Όλα τα παιχνίδια της φάσης των «οκτώ»

Την διεξαγωγή των δεύτερων αναμετρήσεων για τα προημιτελικά του Κυπέλλου του ΑΣΕΘ είχαμε το περασμένο Σαββατοκύριακο. Τα αποτελέσματα (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων):

VOID - SBC 38-43 (63-48)
ΔΕΛΤΑ - ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 48-66 (65-63)
COCA COLA - MEDICAL 85-72 (71-77)
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 30/3  21.15  Γήπεδο ΕΚΟ  (45-55)

Στα ημιτελικά θα αναμετρηθούν το Void με τους Μηχανικούς και η Coca Cola με τον νικητή της αναμέτρησης μεταξύ Ιπποκράτη και Αριστοτέλη, που από κοινού μετέθεσαν το μεταξύ τους παιχνίδι για την ερχόμενη Κυριακή. Οι ημιτελικοί του Κυπέλλου θα είναι νοκ άουτ αγώνες και θα γίνουν στις 5 και 6 Απριλίου.

Επίσης, για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος, ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας που εκκρεμεί στη σειρά μεταξύ Δέλτα και Αριστοτέλη (2-2 νίκες ως τώρα) θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο 29/3 στις 18.00 στο γήπεδο της ΕΚΟ.

VOID - SBC  38-43
Παρά την προσπάθεια της SBC και την τελική νίκη της με 38 -43, την πρόκριση τελικά πήρε η ομάδα του VOID, αφού είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι με 15 πόντους διαφορά.
Το VOID ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-6, όμως  το ημίχρονο τελικά έκλεισε ισόπαλο 18-18.
Ωστόσο η εικόνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς με επιμέρους σκορ 16-10 η ομάδα  της SBC έφτασε να προηγηθεί σε κάποια στιγμή του παιχνιδιού ακόμη και με 10 πόντους. Η κόπωση όμως των παικτών της SBC και ο τραυματισμός του πολύ καλού αμυντικά ως τότε Στεργίου  προκάλεσε την ύφεση των αμυντικών της προσπαθειών κι αυτό ευνόησε τελικά  το VOID που στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε 10 πόντους έναντι 9, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο μία πολύτιμη «ήττα».
Από τους νικητές καλύτεροι οι Παπαχρήστος και Τσαμπαρλής, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τάνης, Γκοτζαμανίδης και Στεργίου.
Στα highlights του παιχνιδιού το εκπληκτικό buzzer-beater του Γκοτζαμανίδη στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου από την σέντρα του γηπέδου.
Δεκάλεπτα: 10-6, 18-18, 28-34, 38-43.
Διαιτητές: Καρκαλέτσης – Κασόλης.
SBC (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 13 (1), Στεργίου, Παζαρλής 13, Γκοτζαμανίδης 5 (1) , Τάνης 12(1), Αργυρόπουλος.
VOID (Μπαλάφτσαλης): Γιαννάς 2, Δώρης 4, Ζαχαρέλης Κ. 2, Σπυριδόπουλος 1, Ζαχαρέλης Β., Κεχαγιάς 4, Τσομπανίδης , Παπαχρήστος 12, Τσαμπαρλής 13.

COCA COLA - MEDICAL  85-72
Νίκη πρόκριση πέτυχε η ομάδα μπάσκετ της Coca Cola 3E με 13 πόντους διαφοράς, καλύπτοντας την ήττα με 6 πόντους από το πρώτο παιχνίδι. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και έφτασε τελικά εύκολα στην νίκη πρόκριση περνώντας στην ημιτελική φάση του κυπέλλου. Καλύτεροι στο χθεσινό παιχνίδι οι συνήθης ύποπτοι Ηλίας Μουρίκης και Δημήτρης Εμμανουηλίδης, σημαντική η βοήθεια και του Μήτση ενώ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες βοήθησαν τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά καλύπτoντας το κενό του τραυματία Βασίλη Τζήλια. Από την Medical προσπάθησαν οι Αναστασιλάκης Α. και Στυλιανού.
Δεκάλεπτα: 15-18, 32-42, 45-62, 72-85.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Μουρικης 29(7), Μητσης 10, Πλακιδας 2, Ιατρου 11, Ανδρεου 6, Καρακατσανης 7(1), Λεμονας 2, Εμμανουηλιδης 16, Παπαντωνιου 2.
MEDICAL (Κουλαξής): Αντωνιου 8(1), Στυλιανου 24, Καζακος 11, Αναστασιλακης Χ. 6, Γαλανης 5(1), Αναστασιλακης Α. 18.

ΔΕΛΤΑ - ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ  48-66
Ευρεία νίκη και πρόκριση στους 4 του Κυπέλλου πέτυχε η ομάδα των Μηχανικών την Κυριακή το βράδυ, νικώντας τη Δέλτα και ανατρέποντας το -2 του πρώτου αγώνα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τη Δέλτα, που προηγήθηκε με 10-0 στο 4', αλλά οι Μηχανικοί με εκφραστή στην επίθεση τον Δημητριάδη που πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους με δύο τρίποντα, μείωσαν αρχικά σε 10-8 στο 7' και πέρασαν μπροστά στη λήξη της πρώτης περιόδου με 13-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τη σκυτάλη επιθετικά για τους φιλοξενούμενους πήρε ο Παπαθανασίου, που με 9 πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα έσπρωξε την ομάδα του να χτίσει μία διαφορά, η οποία έφτασε και στους 13 πόντους (21-34) 1' πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τους Μηχανικούς να συντηρούν τη διαφορά άνω των 10 πόντων, αλλά στις αρχές της τελευταίας περιόδου η Δέλτα έκανε την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μείωσε μέχρι τους 8 (45-53 στο 32'), χωρίς ωστόσο αυτή η προσπάθεια να έχει περαιτέρω συνέχεια.
Από τους νικητές, που κάναν συνολικά μία καλή εμφάνιση, δεν υστέρησε κανείς και το MVP μοιράζονται ο Δημητριάδης με 15 πόντους (και 3 τρίποντα) και ο Παπαθανασίου επίσης με 15 και άψογη στατιστική (6/6 δίποντα και 3/3 βολές).
Από τους ηττημένους, που έκαναν ένα κακό παιχνίδι, προσπάθησαν οι Αμπαδογιάννης με 10 και Κωτίδης με 21 πόντους.
Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του αρχηγού της Δέλτα Κώστα Ζυγούρα 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με σκίσιμο πάνω από το μάτι και του έγιναν τρία ράμματα.
Δεκάλεπτα: 13-15, 24-36, 37-53, 48-66.
ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Αμπαδογιάννης 10, Χριστοδούλου 4, Ζυγούρας, Σωτηρόπουλος 7(1), Ασφαλτίδης, Κωτίδης 21(3), Χαλδαιόπουλος 2, Αμανατίδης 4.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Τζίκος 2, Βακάλης 5(1), Κωλέττης 2, Κυριακού 9(1), Γιαγκόπουλος 7(1), Κούμαλας, Σπίθας 4, Δημητριάδης 15(3), Παπαθανασίου 15, Λιάντας 7.