Νέος θρίαμβος για τους Ταγαράδες

Ο Θρίαμβος Ταγαράδων νίκησε χθες στο κλειστό του Νέου Ρυσίου τους Κένταυρους με 72-53, συμπληρώνοντας έτσι ένα σερί οκτώ συνεχόμενων νικών και κάνοντας το 10-0 στην έδρα του στο φετινό πρωτάθλημα. Ετσι παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ με 7-2, λίγο αργότερα με 19-8 και να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-12. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 26-27 στο 15ο λεπτό. Ωστόσο οι Ταγαράδες, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, ανέτρεψαν την κατάσταση και επανέφεραν τη διαφορά στους 8 πόντους (39-31) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες με τη διαφορά να συντηρείται γύρω στους 10 πόντους και στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν αρχικά με 16 (59-43 στο 34'), οι Κένταυροι επανήλθαν χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα του Καραγεωργίου (61-53 στο 37'), αλλά δεν άντεξαν περαιτέρω.

Καλύτεροι των νικητών οι Μπατσίλας με 12 πόντους και Δημητριάδης με 10, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Καραγεωργίου με 21 (και 5 τρίποντα) και Ντίνας με 13.
Τέλος, οι παίκτες του Θρίαμβου αφιέρωσαν τη νίκη στον προπονητή τους Ζαχαρία Κουρβούλη που προ ολίγων ημερών παντρεύτηκε την εκλεκτή της καρδιάς του.
Δεκάλεπτα: 22-12, 39-31, 51-40, 72-53
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Στούμπος
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης): Δημητριάδης 10(2), Καραγεωργόπουλος 5(1), Σουλιώτης 5(1), Μπατσίλας 12, Βακάλης 8(2), Μουδούρης 8(1), Παπάς 10(2), Κυριακού 9, Παπαθανασίου 4, Λιάντας 1.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ (Γεωργιάδης): Βακαλόπουλος 2, Αλεξιάδης 2, Πουταχίδης 2, Καραγεωργίου 21(5), Γεωργιάδης Γ.  2, Μουρατίδης, Γεωργιάδης Ν. 11, Ντίνας 13, Δανιηλίδης.