Ξεκίνησε το κύπελλο του ΑΣΕΘ- Τα πρώτα αποτελέσματα

Ξεκίνησε το κύπελλο του Αθλητικού Συνδέσμου Εργαζομένων Θεσσαλονίκης για το 2014, με τους πρώτους αγώνες για την προημιτελική φάση. Τα αποτελέσματα είναι:

SBC – VOID         48-63
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – ΔΕΛΤΑ      63-65
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ   55-45
MEDICAL – COCA COLA 77-71

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ-ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ  55-45

Η ομάδα του Αριστοτέλη, κάνοντας ένα πολύ καλό ξεκίνημα, κατάφερε να επιβληθεί της ομάδας του Ιπποκράτη με 10 πόντους διαφορά και να πάρει προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αριστοτέλη να παίζει δυνατή άμυνα και να βρίσκει λύσεις στις οργανωμένες επιθέσεις. Έτσι τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 8 πόντους και το ημίχρονο με 10 (31-21).
Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν απόλυτα μοιρασμένο, με τη διαφορά να συντηρείται στα ίδια επίπεδα. Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ιπποκράτης έκανε μία καλή προσπάθεια να μαζέψει το σκορ, μείωσε μέχρι τους 3 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και τελικά πήραν τη νίκη με 55-45.

SBC – VOID  48-63

Με το δεξί μπήκε στους αγώνες του κυπέλλου η ομάδα του VOID που επικράτησε εύκολα της SBC με 63 – 48.
Το VOID ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-8, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 31-21, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ντίντα που πέτυχε στο διάστημα αυτό 16 πόντους, διαλύοντας τα αμυντικά πλάνα της SBC.
Ωστόσο η εικόνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς με επιμέρους σκορ 15-9 η ομάδα  της SBC μείωσε την διαφορά στους 4 πόντους (40-36). Η κόπωση όμως των παικτών της SBC  (συνέπεια των πολλών ελλείψεων) προκάλεσε τη χαλάρωση των αμυντικών της προσπαθειών κι αυτό ευνόησε τελικά  τους φιλοξενουμένους  που με οδηγό στην τελευταία περίοδο τους Ντίντα και Τσαμπαρλή, σκόραρε 23 πόντους έναντι 12, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο το ροζ φύλλο αγώνα και ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.
Από τους νικητές καλύτεροι οι Ντίντας και Τσαμπαρλής, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τάνης και Παζαρλής.
Δεκάλεπτα: 8-16, 21-31, 36-40, 48-63
Διαιτητές: Σιταρίδης-Παπαδοπούλου
SBC (Παζαρλής): Στεργίου, Παζαρλής 25(2), Γκοτζαμανίδης, Τάνης 15 (1), Αργυρόπουλος 8.
VOID (Μπαλάφτσαλης): Δώρης 9 (1), Ζαχαρέλης Κ. 2, Ντίντας 29, Κεχαγιάς 2, Τσομπανίδης , Παπαχρήστος 7, Τσαμπαρλής 14.

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι του περασμένου Σαββατοκύριακου η Δέλτα κατάφερε να επιβληθεί με 63-65 των Μηχανικών σε ένα παιχνίδι που είχε τα πάντα: πάθος, μεγάλη ένταση, νεύρα, ανατροπή του σκορ και εναλλαγές συναισθημάτων.
Οι Μηχανικοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγώνα και με όπλο τη δυνατή τους άμυνα προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο 12' (20-9) και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με +13 (35-22).
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό εκατέρωθεν, με πολλά νεύρα και γκρίνια για τα διαιτητικά σφυρίγματα και η Δέλτα κατάφερε να μειώσει ελαφρώς το σκορ σε 50-42 στο 30'. Στην τελευταία περίοδο έγιναν σκληρές μονομαχίες που προξένησαν νεύρα στους παίκτες και των δύο ομάδων, και παρά τις τέσσερις τεχνικές ποινές (δύο εκατέρωθεν) και τις δύο αποβολές (με 5 φάουλ) των Παπαθανασίου και Κωτίδη, δεν ηρέμησαν τα πνεύματα μέχρι το τέλος. Τελικά, η ομάδα της Δέλτα, εκμεταλλευόμενη την επιθετική αφλογιστία των γηπεδούχων στο τέλος κατάφερε να μετατρέψει το 55-45 του 32' σε 62-59 στο 38' και να προηγηθεί με 63-65 15'' πριν το τέλος. Η τελευταία επίθεση των Μηχανικών δεν καρποφόρησε και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα. Καλύτεροι των νικητών ο Αμπαδογιάννης με 21 πόντους και ο Ασφαλτίδης με 15 και δύο καθοριστικά τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Από τους ηττημένους, που κινήθηκαν σε ρηχά νερά επιθετικά, ξεχώρισαν οι δύο βασικοί ψηλοί, Βλαχάκης και Κυριακού, με 10 και 15 πόντους αντίστοιχα. Τέλος, πολλά παράπονα εξέφρασαν οι άνθρωποι της Δέλτα για τη διαιτησία του πρώτου διαιτητή του αγώνα κ. Μανιού.
Δεκάλεπτα: 16-9, 35-22, 50-42, 63-65
Διατητές: Μανιός-Τσούλης
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου - Λιάντας): Τζίκος 5(1), Βακάλης 6(1), Κωλέττης 2, Κυριακού 15, Γιαγκόπουλος 6, Κούμαλας 5(1), Σπίθας 4, Βλαχάκης 10, Παπαθανασίου 6, Λιάντας 4.
ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Αμπαδογιάννης 21, Χριστοδούλου 10, Σωτηρόπουλος 3, Ασφαλτίδης 15(2), Κωτίδης 7(1), Χαλδαιόπουλος 9.

MEDICAL – COCA COLA  77-71
Δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις απουσίες η Coca cola και γνώρισε την ήττα με 6 πόντους στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου από την Medical. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Όλα κρίθηκαν στα τελευταία 2 λεπτά του παιχνιδιού όπου οι παίκτες της Medical φάνηκαν ψύχραιμοι και πέτυχαν τα κρίσιμα σουτ.Καλύτεροι οι Τζήλιας και Ανδρέου επιθετικά ενώ ο Χατζόπουλος περιόρισε αισθητά τον Στυλιανού. Από την Μedical ξεχώρισαν ο Κουλαξής και ο Καζάκος.
Δεκάλεπτα: 19-21, 35-38, 57-59, 71-77.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Τζηλιας 32, Χατζοπουλος 3(1), Πλακιδας 8, Μητσης 10, Ανδρεου 18(1), Λεμονας.
MEDICAL (Κουλαξής): Τσουκαλας 6, Στυλιανου 6, Θεοδοσιαδης 2, Κουλαξης 35(4), Καζακος 13(2), Αναστασιλακης χ. 11,  Γαλανης 4, Αναστασιλακης α.

Η πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού θα κριθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, οπότε και θα γίνουν τα δεύτερα παιχνίδια. Υπενθυμίζεται ότι η πρόκριση κρίνεται από τη διαφορά πόντων. Το πρόγραμμα είναι:

Κυ 23/03              21:15     ΕΚΟ        VOID – SBC
Κυ 23/03              21:15     Φοίνικας             ΔΕΛΤΑ – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ
Κυ 30/03              21:15     ΕΚΟ        ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Σα 22/03              18:00     ΕΚΟ        COCA COLA – MEDICAL