Πέρασε από τον Σοχό ο ΑΣΚ Λαγκαδά

Τεράστια νίκη πέτυχε ο ΑΣΚ Λαγκαδά που επικράτησε με 51-55 στον Σοχό του Εθνικού Αστέρα. Όπως γράφει η ιστοσελίδα των νικητών, «η ομάδα μπήκε δυναμικά στο ματς και παίζοντας εκπληκτική άμυνα έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 3-13.

Η εξαιρετική εμφάνιση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 18-26. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε μουδιασμένοι και επιτρέψαμε στον αντίπαλο να ξαναμπεί στο παιχνίδι. 39 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Νεκτάριος Καραλής με τρίποντη βόμβα έκανε το σκορ 49-53.

Στην συνέχεια ο Σοχός κέρδισε γκολ-φάουλ με τον Νούλη να γράφει το 51-53 καθώς αστόχησε στην βολή. Ο Κατσαβέλης 21 δεύτερα πριν το τέλος κέρδισε αντιαθλητικό φαουλ αστοχώντας όμως στις δύο ελεύθερες βολές. Ο Θεοδορόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Σοχός είχε την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση αλλά η ομάδα μας έκλεψε την μπάλα ο Κατσαβέλης κέρδισε φαουλ ευστόχησε στις δύο βολές και έγραψε το τελικό 51-55.

Η ομάδα μας παρατάχτηκε με σχήμα ανάγκης κάτω από τη ρακέτα καθώς απουσίαζαν οι Καργιάς και Πατσιούρας. Κορυφαίοι οι Θεοδωρόπουλος με 18 πόντους Χρηστίδης με 11 πόντους και Καραλής με 9 πόντους σημειώνοντας και το κρίσιμο σουτ του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 3-13, 18-26, 37-39, 51-55
Διαιτητές: Καμηλάρης-Καλφόπουλος
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΟΧΟΥ (Δουβής): Χαρίσκος, Νόικος 10, Ζαχαρέγκας, Κατσούφης 9, Σαπούνας 2, Τσάνταρης, Καρακούτσης, Νούλης 16, Θεοχαρίδης 9(1), Γουτακόλης 5.
ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ (Χρηστίδης): Γέρμανλης, Κατσαβέλης 4, Χρηστίδης 11(2), Αγγελίδης, Καρδάσης, Θεοδωρόπουλος Α. 18(3), Ντότσης 8, Θεοδωρόπουλος Κ. 5(1), Καραλής 9(3).