Aλλη μια επιτυχία για το Πειραματικό

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερα καλή απόδοση από καμία ομάδα, το Πειραματικό πέτυχε την 18η νίκη σε 19 παιχνίδια καθώς επικράτησε με 69-59 του Ποσειδώνα Καλαμαριάς.

Παίρνοντας μία διαφορά 10-12 πόντων από το ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατόρθωναν παίζοντας χωρίς ιδιαίτερη  ένταση να τη διατηρούν και να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στο τρίτο συνέχισαν να παίζουν ίσα ίσα για να διατηρούν αυτή τη διαφορά. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και πλησίασαν στους 8 πόντους μη μπορώντας όμως να πετύχουν κάτι καλύτερο.

Μετά από τάιμ άουτ του προπονητή τους, oι νικητές έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 9-0 και πήγαν την διαφορά στο +17. Στα τελευταία  τρία λεπτά, δύο τρίποντα των φιλοξενουμένων διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 23-14, 34-23, 49-39 ,69-59
Διαιτητές: Σελεβός-Λουλουδιάδης
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Ιατρού): Σταυρούδης, Σπυριδόπουλος 5, Χορταριάς, Κατσαρής 15(3), Κεχαγιάς 3, Μισάρογλου, Δεμερτζής 9(1), Πεχλιβάνης, Πετρίδης 4, Βλάχος 9, Μπαχάρογλου 13, Λαζαρίδης 11(1).
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Βατός-Κατσιάνης): Μπασιάκος 2, Καρβουνάρης Μ., Πασιαλής 3, Καρβουνάρης Σ. 9(3), Παναγιωτόπουλος, Εκίζογλου, Χαραλαμπίδης 7, Μαλτέσιος (2), Θειακός 9, Κορνηλάκης 4, Αγγελίδης 10(1).