Νικητής ο Θρίαμβος Ταγαράδων σε παράσταση για ένα ρόλο

Το ντέρμπι κορυφής του τέταρτου ομίλου της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών, ήταν ντέρμπι για ένα μόνο ημίχρονο, καθώς σε όλο το υπόλοιπο διάστημα ο Θρίαμβος Ταγαράδων ήταν σαφώς ανώτερος σε όλους τους τομείς από την ομάδα του ΓΑΣ Βασιλικών και επικράτησε δίκαια με 59-37.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς μία μικρή διαφορά στο σκορ (3-4 πόντους) η οποία συντηρούνταν χάρη στην ευστοχία τους έξω από τα 6,75 (7 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι όμως χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα έτρεξαν ένα σερί 15-0, μετατρέποντας το 26-30 του 19' σε 41-30 στο 25' και δεν απειλήθηκαν ξανά σε κανένα σημείο του αγώνα.

Από τους νικητές (που αγωνίστηκαν με 7 μόνο παίκτες) ήταν όλοι διακριθέντες, ενώ από τους ηττημένους διασώθηκαν οι Καραστεργίου και Γούλιος με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-19, 30-30, 47-34, 59-37
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Σακαλής
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης): Δημητριάδης 10(1), Καραγεωργόπουλος 5, Μπατσίλας 9(1), Μουδούρης 7(1), Παπάς 11(1), Κυριακού 17, Λιάντας.
ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ (Σκαρλής): Σαλαβάτης, Βελούδης 6(1), Καραστεργίου 11(3), Κρυστάλλης 7(2), Δαλακούρας, Κυπριτίδης 1, Σκεπαριανός, Γούλιος 10(1), Ράλης, Χαλκίδης 2.