Πιο ψύχραιμος στις τελευταίες βολές ο Θρίαμβος Ταγαράδων

Νίκη στο τέλος για τον Θρίαμβο Ταγαράδων με 66-58 επί του μαχητικού Φοίνικα Καλαμαριάς.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με μικρές διαφορές. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν ακριβώς στη λήξη του πρώτου μισού σε 36-36, χάρη σε δύο εκπληκτικές άμυνες του θηριώδη σέντερ Λιάντα. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ πάνω από 4 πόντους και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο.

Τελικά δύο εύστοχες προσπάθειες του εκπληκτικού Καραγεωργόπουλου (1 τρίποντο - 1 δίποντο) έδωσαν στους γηπεδούχους έναν αέρα 5 πόντων 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των φάουλ, όπου με ψυχραιμία στις βολές ο Θρίαμβος κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.

MVP των νικητών ο Καραγεωργόπουλος με 18 πόντους και καταπληκτική άμυνα, ενώ κοντά του και ο Κυριακού με 20 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γιαννακός και Ακριτόπουλος με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-19, 36-36, 50-49, 66-58
Διαιτητές: Αντωνογιαννάκη-Τσανακτσίδης
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης): Δημητριάδης 6(2), Καραγεωργόπουλος 18(2), Σουλιώτης, Μπατσίλας 10, Βακάλης 5(1), Μουδούρης 6, Κυριακού 20, Παπαθανασίου 1, Λιάντας.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καζακλής-Μεγάλος): Παπαδογιάννης, Νταμπούδης, Κωνσταντινίδης, Μηνίδης 6(1), Κομματάς, Γιαννακός 18, Ακριτόπουλος 15(3), Κουφούδης 4, Φλώρος 4, Μιχαηλίδης 11, Κουκουλής.