Ξεκαθάρισε η πρωτιά στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ

Τρεις αγώνες από το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής περιλάμβανε το μενού του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ. Τα αποτελέσματα ήταν:

Αναλυτικά τα παιχνίδια

Σ' ένα πολύ καλό ποιοτικώς παιχνίδι, η ομάδα του εργοστασίου της Coca Cola 3E νίκησε σχετικά εύκολα την ομάδα των Μηχανικών και αγκάλιασε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, και η μικρή διαφορά που πήραν οι Μηχανικοί γρήγορα ροκανίστηκε, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει την Coca Cola προηγούμενη με βραχεία κεφαλή (42-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η χαρακτηριστική αστοχία των γηπεδούχων στα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75, σε συνδυασμό με την καλή επιθετική λειτουργία των φιλοξενουμένων, έγειραν την πλάστιγγα οριστικά υπέρ της Coca Cola, καθώς η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 16 πόντους 3' πριν τη λήξη του αγώνα.

Καλύτεροι των νικητών η τριπλέτα των Εμμανουηλίδη, Ανδρέου και Μουρίκη, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Βλάχος και Βλαχάκης. Άριστη η διαιτησία των Διβόλη και Τζιοβανάκη.

Δεκάλεπτα: 24-15, 40-42, 52-56, 67-79
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Παπαθανασίου): Τζίκος 2, Γιαγκόπουλος 12(1), Κούμαλας 5, Βλάχος 19(2), Βλαχάκης 20, Παπαθανασίου 2, Λιάντας 7(1).
COCA COLA (Πλακίδας): Μουρίκης 23(4), Χατζόπουλος 2, Μήτσης 4, Παπαβασιλείου, Ανδρέου 22(2), Τσαλιγόπουλος, Λεμόνας 2, Πασχάλης 2, Εμμανουηλίδης 20, Παπαντωνίου 4.

SBC – ΔΕΛΤΑ  43-63

Η ομάδα της Δέλτα, επιβλήθηκε εύκολα το βράδυ της Κυριακής με 63- 43 της  SBC μετά από έναν μέτριο ποιοτικά αγώνα.

Η Δέλτα μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο επέβαλε τον ρυθμό της και χάρη στα  σουτ κυρίως του Κωτίδη (3 τρίποντα) αλλά και στους αιφνιδιασμούς, με κύριο εκφραστή τον ταχύτατο Αμπαδογιάννη, προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές. Η λήξη του πρώτου μέρους την βρήκε να προηγείται εύκολα  με 22-14.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στους ίδιους ρυθμούς, με συνεχείς αιφνιδιασμούς της Δέλτα που εκμεταλλεύτηκε άριστα την αστοχία της SBC, και έληξε με 43-25.

Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα και μέχρι το τέλος του αγώνα. Η Δέλτα δεν κινδύνεψε να χάσει το ροζ φύλλο αγώνα, παρά την την ύστατη προσπάθεια της SBC στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι νικητές στηρίχθηκαν στην παραγωγικότητα των Αμπαδογιάννη (32 π.) και Κωτίδη (25 π., 3 τρίποντα), ενώ από την SBC πρώτοι σκόρερς ήταν οι Παζαρλής (18π.) και Τάνης (12π.).

Δεκάλεπτα: 8-7, 14-22, 25-43, 43-63.
Διαιτητές: Καλφόπουλος-Θρασυβουλίδης
SBC (Παζαρλής): Στεργίου 2, Παζαρλής 18, Σταυρόπουλος 2, Τάνης 12, Αργυρόπουλος 6, Τσιτσιλιάνος 3.
ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Αμπαδογιάννης 32, Χριστοδούλου, Ζυγούρας 2, Σωτηρόπουλος, Κωτίδης 25(3), Χαλδαιόπουλος, Αμανατίδης 4.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – VOID  77-55

Η ομάδα του Ιπποκράτη νίκησε πολύ εύκολα αυτή του VOID και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τον τελικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ιπποκράτη, που επέβαλε από την αρχή το ρυθμό του και προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στο 10'. Το VOID παρατάχθηκε στο παιχνίδι με πολλές απουσίες, οι οποίες φάνηκαν μέσα στο γήπεδο και δεν μπόρεσε έκτοτε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα και να ξαναπλησιάσει στο σκορ.

Σε αυτό συνετέλεσε βέβαια και η πολύ καλή ευστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα (12 συνολικά). Έτσι το ματς κύλησε στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα σε σταθερό ρυθμό και φτάσαμε στο τελικό 77-55.

MVP των νικητών ο Λευτέρης Δρίζης με 22 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ καλύτερος των ηττημένων σε ακόμα ένα ματς ο Γιώργος Ντίντας με 25.

Δεκάλεπτα: 25-10, 43-29, 62-39, 77-55
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Δανιήλ 14(2), Κουμαράς 10(2), Δρίζης 22(4), Βλάχος, Δαλαμπίρας 13(3), Χιτ, Κριτόπουλος 2, Πάγκος 16(1), Νίκου.
VOID (Μπαλάφτσαλης): Δώρης 8, Ζαχαρέλης Κ. 4, Ντίντας 25, Σκακιάς 5(1), Ζαχαρέλης Β. 13(2), Μπαλάφτσαλης, Παπαχρήστος.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα γίνουν οι αγώνες της 14ης αγωνιστικής:

Σα 08/02              18:00     ΕΚΟ        COCA COLA - VOID
Κυ 09/02              17:30     ΕΚΟ        ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
Κυ 09/02              21:15     ΕΚΟ        MEDICAL – ΔΕΛΤΑ
Σα 08/02              19:30     Φοίνικας             ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ - SBC

Η κανονική περίοδος ωστόσο θα τελειώσει τη μεθεπόμενη εβδομάδα οριστικά, με τη διεξαγωγή και των τριών εξ' αναβολής αγώνων του δευτέρου γύρου.