«Σοβαρεύτηκε» μετά την δεύτερη περίοδο το Πειραματικό.

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του το Πειραματικό (την 13η σε 14 παιχνίδια) καθώς επικράτησε με 61-39 των Γαλάζιων, και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου μαζί με τον Χορτιάτη.

Οι παίκτες του Πειραματικού μπήκαν νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι έδωσαν την ευκαιρία στους αντίπαλους να προηγούνται σε όλο το χρονικό διάστημα που ολοκληρώθηκε ε σκορ 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν μέχρι 2:53 πριν την λήξη όπου το σκορ ήταν 18-18. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι «ανέβασαν στροφές» και με ένα σερί 10-2 έκλεισαν το ημίχρονο με 28-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πειραματικού μπήκαν έτσι ακριβώς όπως τέλειωσαν το δεύτερο και με πολύ ενεργεία στην άμυνα και με αρκετή ευστοχία στην επίθεση πήραν μια διάφορα 20 πόντων για να κλείσει με 45-26.

Στο τέταρτο η διάφορα εκτοξεύτηκε κι άλλο και 4:45 πριν την λήξη του παιχνιδιού έφτασε στο μέγιστο σημείο της (27 πόντους, 57-30). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι… έριξαν ταχύτητα και έτσι τέλειωσαν το παιχνίδι με 61-39. Χαρακτηριστικό ήταν ότι από τους γηπεδούχους σκόραραν όλοι όσοι αγωνιστήκαν.

Δεκάλεπτα: 10-10, 28-20, 45-26, 61-39
Διαιτητές: Κούσης-Τσανακτσίδης
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Ιατρού-Τσεσμετζής): Χορταριάς 4, Κατσαρής 7(1), Κεχαγιάς 13(3), Λαζαρίδης 4(1), Δεμερτζής 8(1), Πεχλιβάνης 2, Πετρίδης 4, Βλάχος 4, Σπυριδόπουλος 6(1), Πανταλής 9(2).
ΓΑΛΑΖΙΟΙ (Παπαδούλης):  Γογκάκης 2, Παπαδογιάννης 2, Γιαμουρίδης 1, Γιαννάκαρος 9. Εκλεκτός 11, Ξάνθης, Κοσμίδης, Μουσμούλης 7(1), Πέπας 4, Ντέμπος 2, Νταβίδι 1.