Τι έγινε στην ενδέκατη αγωνιστική για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-Αναλυτικά οι αγώνες, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Με τους αγώνες της ενδέκατης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Το παιχνίδι μεταξύ Μηχανικών και Coca Cola αναβλήθηκε μετά από αίτημα των φιλοξενούμενων και θα διεξαχθεί στα μέσα Φεβρουαρίου. Τα αποτελέσματα:

8 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 12

*Μηχανικοί και Coca Cola έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.

Αναλυτικά:

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, η ομάδα της Medical επικράτησε αυτής του Αριστοτέλη με 67-54. Αν και ακολούθησε το γρήγορο ρυθμό που έδωσαν από την αρχή τα γκαρντ του Αριστοτέλη, ήταν πιο εύστοχη στις τελικές προσπάθειες και κέρδισε πολλές ανανεώσεις επίθεσης από τα επιθετικά ριμπάουντ.Από τους νικητές δεν υστέρησε κανείς και οδηγός στο σκορ ήταν η τριάδα των Θεοδοσιάδη, Στυλιανού και Αναστασιλάκη. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο αρχηγός τους Ηλίας Γκίνδης, ο οποίος κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ εως το τέλος, αλλά η προσπάθεια για ισοφάριση σταμάτησε στα εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό της Medical.
Δεκάλεπτα: 19-13, 35-28, 49-41, 67-54
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Εκλεκτός
MEDICAL (Κουλαξής): Στυλιανού 18, Θεοδοσιάδης 20, Αναστασιλάκης 17, Τσουκαλάς 9(1), Κουλαξής 3(1), Μόσχος.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Πάσχος 2, Αλεξόπουλος 10, Τσιάτσιος 4, Κωνσταντινίδης 13(1), Γκίνδης 21, Τσιάγκας 4.

Μετά από ένα εξαιρετικά κακό παιχνίδι η ομάδα του VOID επικράτησε σχετικά άνετα της SBC με σκορ 39-32. Η SBC προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-12 έχοντας καλούς επιθετικά τους Τάνη και Παζαρλή, όμως από εκεί και πέρα το VOID παίζοντας καλή περιφερειακή άμυνα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 18-23. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το 3ο δεκάλεπτο να τελειώνει με 22-35. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η SBC προσπάθησε να ανατρέψει την ροή του αγώνα και με πιεστική άμυνα μείωσε μέχρι τους 4 πόντους, για να λήξει τελικά το ματς με 39-32. Από τους νικητές καλύτεροι οι Ντίντας και Κεχαγιάς, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Αργυρόπουλος και Τάνης.
Δεκάλεπτα: 14-12, 18-23, 22-35, 32-39
Διαιτητές: Παπαδοπούλου-Λόλι
SBC (Παζαρλής): Στεργίου 2, Παζαρλής 14(1), Σταυρόπουλος, Γκοτζαμανίδης 4, Τάνης 6, Αργυρόπουλος 6.
VOID (Μπαλάφτσαλης): Κωνσταντινίδης, Ζαχαρέλης Κ., Ντίντας 12, Σκακιάς 5, Ζαχαρέλης Β., Κεχαγιάς 8, Τσομπανίδης 2, Παπαχρήστος 4, Τσαμπαρλής 8.

To ντέρμπι κορυφής του ΑΣΕΘ είχε τα πάντα. Πάθος, ένταση, νεύρα, δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τελικά να βγαίνει νικήτρια η φιλοξενούμενη ομάδα του Ιπποκράτη με 63-70. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Δέλτα ήταν ελαφρώς καλύτερη και προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή 3 πόντων. Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 7 πόντους διαφορά (34-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε και ο Ιπποκράτης κατάφερε να ισοφαρίσει με τη λήξη του σε 48-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο αποφασιστικοί στην τελική προσπάθεια και κατάφεραν να ξεφύγουν και να κρατήσουν τη νίκη που τους οδήγησε στην κορυφή του πρωταθλήματος τρεις στροφές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου. ΜVP του αγώνα ο Τσαπέκος με 17 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αμπαδογιάννης με 24.

ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Κωτίδης 16, Αμπαδογιάννης 24, Χαλδαιόπουλος 5, Χριστοδούλου 5, Ασφαλτίδης 11, Σωτηρόπουλος 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Δρίζης 9, Θεοχάρης 11, Μαγγίζης, Δαλαμπίρας 3, Χιτ 9, Κουμαράς, Τσαπέκος 17, Κυριακού 8, Σιόλας 13.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα διεξαχθεί η 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην οποία περιλαμβάνονται πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια ως προς το βαθμολογικό ενδιαφέρον:

Σα 25/01 19:30 Φοίνικας ΔΕΛΤΑ – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ
Σα 25/01 18:00 ΕΚΟ COCA COLA – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
Κυ 26/01 17:30 ΕΚΟ MEDICAL – SBC
Κυ 26/01 21:00 ΕΚΟ VOID – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ