Επέστρεψε στις νίκες ο Θρίαμβος Ταγαράδων

Ο Θρίαμβος Ταγαράδων επέστρεψε στις νίκες μετά το άτυχο αποτέλεσμα στο Φοίνικα με την Πλατεία, νικώντας την μαχητική Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς με 76-66.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τον Θρίαμβο, που προηγήθηκε με 20-10 στο 11' και κράτησε τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο χάρη στην «εκνευριστική» ευστοχία έξω από τα 6,75 του Λευτέρη Βακάλη (τρία τρίποντα και 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι στο 23' (40-25), ωστόσο η πίεση σε όλο το γήπεδο των φιλοξενουμένων άλλαξε την εικόνα του αγώνα και το σκορ μειώθηκε στο 45-40 στο 28'.

Ένα ακόμα τρίποντο του Βακάλη όμως έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων και τους έδωσε την ώθηση για να πάρουν εκ νέου μία διαφορά 12 πόντων την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος.

Καλύτεροι των νικητών οι Βακάλης (16 π., 4/5 τρίποντα) και Παπάς (18 π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο αρχηγός Κούγκας με 33 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-10, 34-25, 52-40, 76-66
Διαιτητές: Τσανακτσίδης-Μπόγας Σ.
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης-Λιάντας): Δημητριάδης 5, Καραγεωργόπουλος 9, Μπατσίλας 10, Βακάλης 16, Μουδούρης 7, Γιαρμακόπουλος, Παπάς 18, Κυριακού 11, Παπαθανασίου.

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Κασιόλας-Χρηστίδης): Μπασκίδης 6, Κούγκας 33, Σερετάκης 6, Γραβαλίδης 6, Καλογεράκης 1, Χρηστίδης 2, Κουτσούκος 6, Καραδήμος 6.