Συνεχίζεται το σερί για το Πειραματικό

Ακόμη μία νίκη πέτυχε η ομάδα του Πειραματικού με 62-48, απέναντι στην αξιόλογη ομάδα των Ακαδημιών Πρωταθλητών και παρέμεινε έτσι στην  κορυφή του δεύτερου ομίλου της Γ1 κατηγορίας ΕΚΑΣΘ.

Όπως διαβάζουμε στην ιστοσελίδα των νικητών, «το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Πειραματικού να κάνει εύκολα και συνεχόμενα αμυντικά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεκινήσουν με ένα 8-0 ευστοχώντας  σε δύο τρίποντα. Το τάιμ-άουτ που πήρε ο κόουτς των γηπεδούχων ισορρόπησε την κατάσταση και έτσι το Πειραματικό ισοφάρισε σε 20-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος για το Πειραματικό οι παίκτες του οποίου με άμυνα για σεμινάριο δέχτηκαν ένα και μοναδικό καλάθι 20 δεύτερα πριν λήξει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η χαλάρωση των γηπεδούχων και οι κακές επιλογές και στην άμυνα και στην επίθεση έβαλαν τους φιλοξενούμενους ξανά μέσα στο παιχνίδι οι οποίοι με ένα σκορ 8-20 μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως παίζοντας ξανά την καταπληκτική άμυνα  του δευτέρου δεκαλέπτου δέχτηκαν μόνο έξι πόντους και σημειώνοντας 20, καθάρισαν εύκολα το παιχνίδι.

Με την ομάδα του Πειραματικού αγωνίσθηκε και ο Μισάρογλου παίκτης  του παιδικού τμήματος γεννημένος το 1999.

Δεκάλεπτα: 20-20, 36-22, 44-42, 62-48
Διαιτητές: Κατούδης-Μάρος
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Ιατρού): Μισάρογλου, Σπυριδόπουλος 6, Χορταριάς 5(1), Κατσαρής 11(2), Κεχαγιάς 4(1), Παντάλης 8(1), Δεμερτζής 12(2), Σταυρούδης 2, Πετρίδης 4, Βλάχος 8, Μπαχάρογλου 2, Πεχλιβάνης.
ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ (Καραδήμος): Ντούρος, Σταμπουλής, Δασύρας 2, Στεργίου 10(2), Σκαρμούτσος 9(2), Σαχινίδης 2, Κανέλης 15(2), Μπράβος 3(1), Κιρκινεζιάδης 5,Γ κίκας 2, Μαργαρίτης.