Νίκη στον πόντο για τον Αριστοτέλη Θεσσαλονίκης, δια χειρός Καραβά

Σπουδαία νίκη στο πόντο του Αριστοτέλη Θεσσαλονίκης επί του Νέστορα με 57-56 με βολή του Καραβά. Η νίκη ήρθε με ανατροπή καθώς  έξι λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 16 πόντους υπέρ του Νέστορα.

Η ομάδα του Νέστορα ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 0-12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και το ημίχρονο έληξε 25-29. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και διατηρούσαν μια διαφορά πάνω από δέκα πόντους καθώς το  δεκάλεπτο έληξε  με 32-46. Ξεκινώντας το τέταρτο δεκάλεπτο δεν φαινόταν να αλλάζει κάτι καθώς η διαφορά έφτασε στους 16.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως με πίστη και υπομονή η ομάδα του Αριστοτέλη μείωσε το σκορ και κατάφερε να περάσει στο σκορ για πρώτη και μοναδική φορά 7 δεύτερα πριν τη λήξη με βολή του Καραβά και να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 8-19, 25-29, 32-46, 57-56
Διαιτητές: Σακαλής-Τεμέλκου
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Καράκος): Καραβάς 4(1), Καμήτσιος 16, Χασιώτης 4, Ανδρεάδης 5, Χορόζογλου 4, Μηράζης 12, Σιάχος 12, Πετράκης 11(2).
ΝΕΣΤΟΡΑΣ (Ζωγράφος): Μπάρλας 11(3), Γάκης, Ζωγράφος 11(2), Θεοχαρόπουλος 4, Παπαδόπουλος, Σακελλαρίδης, Δημητρίου 10, Λαμπρέλης, Βελίκης 8, Γκάτζος 13.