Εσπασε το αήττητο της Λευκάδας ο Ολυμπιακός Βόλου

Νέο ενδιαφέρον έδωσε στον όμιλο Βορρά της Α2 γυναικών, ο Ολυμπιακός Βόλου που υποχρέωσε τη Νίκη Λευκάδας στην πρώτη της ήττα και μάλιστα εντός έδρας με 70-74.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εκπληκτικές στην δεύτερη περίοδο όπου με σερί 8-24, έφθασαν τη διαφορά στο 24-39. Η Λευκάδα αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά και λίγο έλειψε να ...κλέψει το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς στα τελευταία πέντε λεπτά ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο. Κορυφαία των νικητριών και του γηπέδου η Ζέρβα που σημείωσε 30 πόντους.
Δεκάλεπτα: 16-15, 24-39, 47-54, 70-74
Διαιτητές: Κουστοδήμος-Ρίζος
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας-Βαφειάς): Κρητικού 8(2), Αργυρού 8(2), Γράψα, Σαμολαδά 17(2), Κεμαβόρ 9(1), Ψυχογιού 11(2), Σταματέλου, Δεληγιάννη 17.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 10, Σαρακατσάνη 5, Μπακρατσά 3(1), Αγαγιώτη, Αλεξίου, Χαβαλέ 16, Ζέρβα 30, Ζήτη 10, Αρτεμισίου, Κοπάνου.