Ένα ακόμη «διπλό» για το Πειραματικό

Επιδεικνύοντας για ακόμη έναν αγώνα το πρόσωπο μίας καλοδουλεμένης ομάδας που ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο σε άμυνα αλλά και επίθεση η ομάδα του Πειραματικού πέτυχε ακόμη μία εκτός έδρας νίκη  με 46-67 απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Νέστορα.

Με μεγάλη αυτοσυγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο με διψήφιο αριθμό πόντων δείχνοντας ότι έχουν τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πειραματικού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν την διαφορά στους 16 πόντους με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νέστωρ πέτυχε τον πρώτο του πόντο δύο λεπτά πριν τη λήξη του, αλλά τους μιμήθηκαν και οι παίκτες του Πειραματικού οι οποίοι πέτυχαν συνολικά 6 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν, με το Πειραματικό να ανεβάζει τη διαφορά  πάνω από τους 20 παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ δίνοντας την ευκαιρία και στους εφήβους παίκτες της ομάδας να αγωνισθούν κι αυτοί.

Επόμενος αγώνας για τους νικητές στο γήπεδο Επταπυργίου με την ομάδα των Γαλάζιων την Παρασκευή 31/1/2014 στις 21:30.

Δεκάλεπτα: 9-22, 24-40, 31-46, 46-67
Διαιτητές: Γραικός-Μακρής
ΝΕΣΤΩΡ (Ζωγράφος): Μπαρλάς 10(2), Γάκης, Ζωγράφος 6(2) ,Θεοχαρόπουλος 5, Μανεσίδης 3, Γκατζός 8, Δημητρίου 11, Φακαλής, Βελίκης 3, Παπαδόπουλος.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Ιατρού): Τσιτινίδης, Σπυριδόπουλος 11, Χορταριάς 5(1), Κατσαρής 8(2), Κεχαγιάς 7(2), Παντάλης 5(1), Δεμερτζής 13(2), Σταυρούδης 4, Πετρίδης 3, Βλάχος 7, Πεχλιβάνης 2, Λαζαρίδης 2.