10 Νοε 2013

Πρωταθλητές εφήβων στην Χαλκιδική τα Νέα Μουδανιά

Έναν  ανεπανάληπτο αγώνα παρακολούθησαν σήμερα οι φίλοι του μπάσκετ της Χαλκιδικής στον μεγάλο τελικό των εφήβων της ΕΚΑΣΧ. Η ομάδα των Νέων Μουδανιών κατάφερε στην παράταση να λυγίσει την αντίσταση των Αετών Ορμύλιας με 48-55 και να κατακτήσει τον τίτλο.

Εύκολη εκτός έδρας επιτυχία για το παιδικό του Ανατόλια

Με χαρακτηριστική άνεση οι παίδες του Ανατόλια επικράτησαν εκτός έδρας του Κεραυνού Αγίου Παύλου με 60-87.

«Διπλό» των παίδων του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Εχοντας την πρωτοπορία σε όλο τον αγώνα οι παίδες του Απόλλωνα Καλαμαριάς επιβλήθηκαν εκτός έδρας του Ναύαρχου Βότση με 50-53.

Δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία για τους άνδρες του Αχιλλέα Θερμαϊκού

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το αντρικό του Αχιλλέα Θερμαϊκού στη Γ1 κατηγορία απέναντι στην ομάδα του Πυρσού Αγίας Τριάδας, που παρουσιάστηκε στο παιχνίδι με νέο προπονητή, με 52-54.

«Διπλό» στη Μίκρα για το Νέστορα

Καλύτερος από την αρχή του αγώνα ο Νέστορας επικράτησε με 38-51 στη Μίκρα του Πορφυριακού για την Γ1 ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Η ψυχραιμία στο τέλος έδωσε τη νίκη στους παίδες του Ηρακλή

Ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, ήταν το παιχνίδι στην Επανομή με νικητή τους παίδες του Ηρακλή επί του Αριστοτέλη με 41-45.

Διαφορά 46 πόντων για το παιδικό του Αρη

Καταιγιστικοί οι έφηβοι του Αρη επικράτησαν με το ευρύ 81-35 του Ποσειδώνα Καλαμαριάς.

Ανετη επικράτηση των παίδων του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση το παιδικό του ΠΑΟΚ επικράτησε στη Μίκρα με το ευρύ 49-75 της Ακαδημίας Αστέρια.

Ιστορική επιτυχία για το παιδικό της ΕΚ Σταυρούπολη

Μεγάλη νίκη πέτυχαν πριν από λίγο οι παίδες της ΕΚ Σταυρούπολη επί της ΧΑΝΘ με 56-53.

Διαφορά 30 πόντων για το παιδικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου

Η παιδική ομάδα του Κεραυνού Ωραιοκάστρου νίκησε εκτός έδρας την αντίστοιχη της Ελπίδας Αμπελοκήπων με το ευρύ 33-63.

Περαστικά στο Γιώργο Σπάχο από το ΜΑΣ Μαντουλίδης

Η διοίκηση, οι προπονητές κι οι αθλητές του ΜΑΣ Μαντουλίδης εύχονται περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον πρώην παίκτη του συλλόγου και νυν του Ζέφυρου, Γιώργο Σπάχο, ο οποίος τραυματίστηκε στο γόνατο στα τελευταία λεπτά του νικηφόρου αγώνα της ομάδας με τον σύλλογο της Περαίας.

Καλή προπόνηση για το παιδικό του Καλοχωρίου

Για την έκτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ η παιδική ομάδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου νίκησε εντός έδρας τον Όλυμπο Κορδελιού με σκορ 90-27.

Μια νίκη και μία ήττα για τις υποδομές του Αχιλλέα Θερμαϊκού

Μεγάλη νίκη για το παιδικό του Αχιλλέα Θερμαϊκού απέναντι στην ομάδα του Γαλαξία με 49-47.

Παρέμεινε αήττητος ο ΑΟ Μεσήμβριας

Ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε στο κλειστό των Αμπελοκήπων το βράδυ του Σαββάτου ανάμεσα στον Αρίωνα Μενεμένης και τον Α.Ο. Μεσημβρίας, με νικητή, έστω και δύσκολα,  τον Α.Ο.Μ. (55-60).

Καθαρή επικράτηση για τους παίδες του Μαντουλίδη

Καλύτερος από την αρχή του αγώνα ο Μαντουλίδης επιβλήθηκε με 77-50 του Μεγάλου Αλεξάνδρου για την προκριματική φάση των παίδων.

«Κατοστάρα» για τους παίδες του ΠΚ Νεάπολης-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα με το ΠΣ Ευκαρπίας

Με μία ακόμη «κατοστάρα», την τρίτη, συνέχισε στο πρωτάθλημα του παιδικού το ΠΚ Νεάπολης. Το τελικό 106-34 στην Ευκαρπία επί του τοπικού ΠΣ, έφερε ανάμικτα συναισθήματα, διότι η νίκη επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Φώτη Παπασυμεωνίδη.

«Βόλτα» στον Δρυμό για το παιδικό του ΒΑΟ

Με ευρεία σε έκταση νίκη επέστρεψε από το Δρυμό το παιδικό του ΒΑΟ, αφού επικράτησε με 32-60 της τοπικής Δόξας.

Δια χειρός Πίκουλα νίκησαν οι παίδες του ICBS

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι οι παίδες του ICBS επικράτησαν στο Ωραιόκαστρο με 45-43 της Δόξας Ελπίδας Ευόσμου.

«Φόρτσαρε» στην τελευταία περίοδο η Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης

Καλύτερη στην επανάληψη και ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα Θεσσαλονίκης επικράτησε στη Μίκρα των Ελπίδων Ηλιούπολης με 79-55.

Συντριβή για τον Ηρακλή στις Σέρρες

Πιάνοντας πολύ καλή απόδοση ιδιαίτερα στον αμυντικό τομέα ο ΑΟΣ επικράτησε στις Σέρρες του Ηρακλή με το ευρύ 67-35.

Πέρασε από τα Γιάννενα η Ολύμπια Λάρισας

Καλύτερη σε όλο τον αγώνα η Ολύμπια Λάρισας επικράτησε στα Γιάννενα με 50-58 του ΠΑΣ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με τη βοήθεια των φιλάθλων τους στην δεύτερη περίοδο, όταν και μείωσαν στο καλάθι (30-32), αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο.

Σε ρυθμό ρελαντί ο Παναθλητικός

Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερη απόδοση και χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Παναθλητικός επικράτησε στις Συκιές με 65-42 του Ναύαρχου Βότση. Ο Σίμος Συρόπουλος χρησιμοποίησε για αρκετή ώρα όλες τις παίκτριες που είχε στον πάγκο, οι οποίες και σκόραραν.

«Διπλό» στο Βόλο για τους Τιτάνες Δράμας

«Φορτσάροντας» στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 10-20) οι Τιτάνες Δράμας πήραν μεγάλη νίκη στο Βόλο κερδίζοντας με 48-57 τον Ολυμπιακό.

Υγιεινός περίπατος για τις γυναίκες του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Χωρίς κανένα πρόβλημα ο Απόλλωνας επικράτησε στην Καλαμαριά της «ουραγού» ΑΓΕ Πιερίας με 67-39.

Συνεχίζει αήττητη η Νίκη Λευκάδας

Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Νίκη επικράτησε στη Λευκάδα με 62-51 της ΑΕ Πυλαίας «Ροδάνθη».

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον όμιλο Βορρά της Α2 γυναικών

Πάλεψε ο Αρης ELGEK στην Βούλα αλλά ηττήθηκε με 71-64-Εκπληκτική εμφάνιση της Ολιβερ

Αρκετά κοντά στη νίκη βρέθηκε ο Αρης ELGEK στην Βούλα απέναντι στον Πρωτέα αλλά τελικά ηττήθηκε με 71-64.

Επαιξε «σαν ίσος προς ίσο» τον Παναθηναϊκό για τρία δεκάλεπτα η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Στοίχισε η αποβολή των Γκαβριλόσκα και Σκιαδοπούλου με πέντε φάουλ στο 28ο λεπτό

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε στον «Τάφο του Ινδού» η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 79-65.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον όμιλο Νότου της Α2 γυναικών

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α1 γυναικών

Οι αγώνες της προκριματικής φάσης παίδων καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος του σημερινού προγράμματος της ΕΚΑΣΘ, που είναι το εξής:

Το πρόγραμμα των αγώνων της Α2 γυναικών

Αρκετά σημαντικά παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της Α2 γυναικών σε Βορρά και Νότο. Αναλυτικά:

Νανάκος: «Κρατάμε την ουσία»

Μετά το τέλος του αγώνα ΠΑΟΚ-Κρόνος  ο προπονητής του «Δικεφάλου του Βορρά», Σταύρος Νανάκος δήλωσε

Δύσκολες αποστολές για Αρη και Αναγέννηση Νέου Ρυσίου στην Α1 γυναικών

Στην Αθήνα αγωνίζονται σήμερα ο Αρης και η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με αντιπάλους τον Πρωτέα Βούλας και τον Παναθηναϊκό αντίστοιχα και σίγουρα το έργο τους θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Το πρόγραμμα:

«Καρδιοχτύπησαν» οι έφηβοι της ΗΟΟΡ

Τα εύκολα δύσκολα πήγαν να κάνουν στο τέλος οι έφηβοι της ΗΟΟΡ αλλά τελικά επικράτησαν με 37-45 της Αποκάλυψης.

Πέρασαν από τον Εύοσμο οι έφηβοι της Σίνδου

Δίκαια επικράτηση για τον Αστέρα Σίνδου στον Εύοσμο επί της Δόξας Ελπίδας με 39-53 για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

«Διπλό» των εφήβων των Ακαδημιών Πρωταθλητών στη Νεάπολη-Φωτορεπορτάζ

Πολύ καλύτεροι μετά την δεύτερη περίοδο οι έφηβοι των Ακαδημιών Πρωταθλητών επικράτησαν με 46-65 στη Νεάπολη του ΠΚ.

«Διπλό» στη Μίκρα για τους εφήβους της ΜΕΝΤ

Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η ΜΕΝΤ επικράτησε εκτός έδρας της Ακαδημίας Αστέρια με 59-66 για το εφηβικό πρωτάθλημα.

Στη δεύτερη παράταση το εφηβικό του Ν. Βότση

Μεγάλη νίκη πέτυχε το εφηβικό του Ναύαρχου Βότση με 87-85 επί του Ανατόλια στην δεύτερη παράταση στο ντέρμπι των δύο αήττητων του ομίλου και απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής.

Πήραν το ντέρμπι του Ωραοκάστρου οι έφηβοι του ICBS

Μετά την εμφατική νίκη των παίδων με 51-37 επί του Κεραυνού Ωραιοκάστρου ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα για τους εφήβους του ICBS  καθώς νίκησαν με 55-51 την δεύτερη ομάδα του Ωραιοκάστρου, το ΔΑΣΩ.

Τέλος από την ΑΕΕ Τούμπας ο Ατακτίδης-«Ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε» γράφει η ιστοσελίδα της ομάδας

Τη λύση της συνεργασίας με τον Γιώργο Ατακτίδη, προαναγγέλλει η ιστοσελίδα της ΑΕΕ Τούμπας. Το πλήρες κείμενο:

«Βόλτα στο Ιβανώφειο» για τις κορασίδες του Αρη

Με το ευρύ 14-60 επικράτησαν οι κορασίδες του Αρη στο «Ιβανώφειο» του Ηρακλή μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Από τις κορυφαίες η Σταμολάμπρου στην πρώτη αγωνιστική του κολεγιακού της Αμερικής-Ένα λεπτό αγωνίστηκε ο Πηλίτσης

Πέρα από την αγωνιστική δράση στην Ελλάδα, χθες ξεκίνησε το κολεγιακό πρωτάθλημα στην άλλη όχθη του Ατλαντικού. Σημαντικό γεγονός για τη χώρα μας και την Θεσσαλονίκη, είναι ότι είχαμε το ντεμπούτο δυο νεαρών αθλητών, του Γιώργου Πηλίτση και της Άννας Νίκης Σταμολαμπρου.