«Μαύρο» διήμερο αγώνων για τον Ερμή Καλαμαριάς

Πρώτο τριήμερο από την αρχή της αγωνιστικής χρονιάς που ο Ερμής Καλαμαριάς δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης, καθώς ανδρικό και παιδικό ηττήθηκαν από Αστέρα Ιπποδρομίου και Κεραυνό Αγ. Παύλου αντίστοιχα, ενώ ο αγώνας του εφηβικού με τον Βίκτωρ αναβλήθηκε.

Πιο συγκεκριμένα για το ανδρικό μετά από ένα πολύ ωραίο και δυνατό παιχνίδι, που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, ο Αστέρας Ιπποδρομίου επικράτησε στο κλειστό της Κλεάνθους του Ερμή με 66-68. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο στην τελευταία περίοδο ο Ερμής εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του και λίγο έλειψε να «κλέψουν» το παιχνίδι, επιστρέφοντας από το -16.
Δεκάλεπτα: 16-15, 29-36, 46-57, 66-68
Διαιτητές: Κατσιάνης-Στούμπος
ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καλαντζής): Τσακιρίδης 2, Δεσποινιάδης 14(1), Μαυρέλης, Σίσκος 10(2), Ελληνίδης 4, Σουβατζόγλου 24(1), Βέτσος 12(2), Παλέγκας, Ταραμάς, Παλτιμσίζογλου, Καλπακίδης, Δαράς.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ (Μπάλτου): Παναγιωτίδης 14(2), Οικονομίδης 3(1), Σαουνίδης 6(1), Ταπούτος 11, Παπαγεωργίου, Πλιάτσικας 3(1), Μασλαρινός, Γιαννάκος, Κουντουράκης 31.

*Στον αγώνα του παιδικού ο Ερμής άντεξε για ένα ημίχρονο, όπου έδειξε κάποια από τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά. Στο δεύτερο ημίχρονο λύγισε μπροστά στην πληρέστερη ομάδα του Κεραυνού και ηττήθηκε με 39-52.
Δεκάλεπτα: 13-14, 24-27, 33-47, 39-52
Διαιτητές: Πετρογιαννάκη-Καρμπά
ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Σίσκος): Αγγελίδης 2, Αγγέλου 5, Γιαπής, Γερούδας 5, Παπανικολάου, Φαναριώτης, Μαλογιάννης 3, Παναγιωτίδης 2, Παππάς 7, Μιλκούδης 2, Γεωργάκης 13, Λίτσος.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΠΑΥΛΟΥ(Ματζούνης): Γιοβανούδης 9(1), Ζαφειρίου, Ζηκόπουλος 2, Νιάφας, Σιδέρης 12, Σέλλας, Κωτόπουλος 2, Μαυρίδης 3, Κόλλαφος 16(1), Πανούσος, Κούλαλης 4, Καραβασίλης 4.