Πήραν τη νίκη και την διαφορά οι έφηβοι του Πειραματικού

Μεγάλη νίκη πέτυχε η εφηβική ομάδα του Πειραματικού απέναντι στην αήττητη μέχρι σήμερα ομάδα του Ερμή Καλαμαριάς με 59-39.

Σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Πειραματικού έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κατάφεραν να διατηρούν συνεχώς το προβάδισμα με μία διαφορά από 4-8 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-13 για τους γηπεδούχους αφού ο Δάρας  του Ερμή Καλαμαριάς πέτυχε ένα τρίποντο από τα 25 μέτρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε η απόδοση των παικτών του Πειραματικού δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά με 25-26. Στο τρίτο όμως, ένα σκορ 17-9 τους έδωσε αέρα 7 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραματικού με σκληρή άμυνα (δέχτηκαν μόνο 4 πόντους με ένα δίποντο και δύο βολές) και  έξυπνες επιλογές στην επίθεση έδωσαν την μεγαλύτερη διαφορά των 20π. (59-39) η  οποία κάλυψε και την διαφορά του πρώτου αγώνα (το Πειραματικό  είχε χάσει με 14).

Δεκάλεπτα: 16-13, 25-26, 42-35, 59-39
Διαιτητές: Πολυχρονιάδης-Πετρογιαννάκη
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Κάπτσης-Τσεσμετζής): Τσιτινίδης 4, Καλαντζής 3, Σικαλίδης, Τσιμπίσης, Πετσαλάκης, Ελαιοτριβάρης 10, Χύτας 18, Πεχλιβάνης 14(2), Σταυρούδης  10.
ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ(Σίσκος): Μπάκας 2, Παλτιμσιζόγλου 5(1), Χατζηγεωργίου, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης, Ευθυμίου, Παπουτσίδης, Ταραμάς 12(1), Τσεπίσης 4, Τερζής 3(1), Δατσέρης 3(1), Δάρας 10(1).