Τι έγινε στην έβδομη αγωνιστική για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-Ολα τα φύλλα αγώνα

Το περασμένο Σαββατοκύριακο είχαμε τα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ. Τα αποτελέσματα είναι:

VOID – COCA COLA  82-57

Νέα εύκολη νίκη της Coca Cola επί του VOID με σκορ 82-57. Η ομάδα της Coca Cola πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και έχοντας πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα τους Μουρίκη (9 τρίποντα), Εμμανουηλίδη, Τζήλια και Ανδρέου έφτασε πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση. Από την ομάδα του VOID προσπάθησε ο Ντίντας ενώ αίσθηση έκανε η ευστοχία του Ζαχαρέλη Κ. με 3/3 τρίποντα.
VOID (Μπαλάφτσαλης): Γιαννας 6, Ποντίκης, Ζαχαρέλης Κ. 9(3), Ντίντας 17, Σκακιας 3, Ζαχαρελης Β. 2, Κεχαγιας 5, Τσομπανίδης 3(1), Παπαχρήστος 11, Δώρης 1.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Τζήλιας 16, Μουρίκης 29(9), Χατζόπουλος, Πλακίδας 2, Μήτσης 6, Ανδρέου 10(1), Λεμόνας, Εμμανουηλίδης 19, Πασχάλης.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ  57-40

Η ομάδα του Ιπποκράτη εμφανίστηκε πολύ συγκεντρωμένη σε ένα ακόμα παιχνίδι και με άξονα την αποτελεσματική της προσωπική άμυνα επικράτησε της ομάδας του Αριστοτέλη.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (18-15 υπέρ των τελικών νικητών), ένα ξέσπασμα διαρκείας στο 2ο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 19-5 (σκορ ημιχρόνου 37-20), έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Ιπποκράτη.

Η διαφορά συντηρήθηκε σε διψήφια νούμερα σε όλη τη διάρκεια του 2ου ημιχρόνου, παρά τις προσπάθειες των Κωνσταντινίδη και Γκίνδη κατά κύριο λόγο από πλευράς Αριστοτέλη, καθώς ακόμα κι όταν οι παίκτες του Ιπποκράτη «κόλλησαν» απέναντι στην άμυνα ζώνης 3-2 των αντιπάλων (σε αντίθεση με την εικόνα του 1ου ημιχρόνου), η αμυντική τους προσήλωση και οι πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντς κυρίως του Μαγγίζη δεν επέτρεπαν στον αντίπαλο να πλησιάσει σε απόσταση βολής.

Από τους νικητές δεν υστέρησε κανείς. Ξεχώρισαν επιθετικά οι Μαγγίζης, Δρίζης και Τσαπέκος, ενώ πολύ καλός στην οργάνωση του παιχνιδιού ήταν ο Τερεζής. Σημαντική η προσφορά των Κυριακού, Δαλαμπίρα και Χοτουμανίδη στην άμυνα (που πέτυχε ωστόσο και έξι πόντους με ένα τρίποντο!). Από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Γκίνδης και Τσιάτσιος.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Κυριάκου 4, Δρίζης 21(4), Τερεζής 2, Μαγγίζης 13(1), Δαλαμπίρας, Χιτ, Τσαπέκος 11(1), Κουμαράς, Χουτουμανίδης 6(1).
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Πουλτουρτζίδης, Τσιάτσιος 13(2), Γκίνδης 16(1), Αυγέρης, Αλεξόπουλος 7(1), Γκεκόπουλος, Κωνσταντινίδης 4.

SBC – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 62-81

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν αυτό το παιχνίδι, καθώς μετά το 32-30 του ημιχρόνου οι Μηχανικοί πάτησαν το γκάζι και δεν άφησαν περιθώρια αντίστασης στην μαχητική ομάδα της SBC. Από τους νικητές MVP ήταν ο Αθανασίου, που στην επανεμφάνισή του με την ομάδα των Μηχανικών σημείωσε 23 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ ξεχώρισαν επίσης οι Παπαθανασίου και Βλαχάκης με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Τάνης (16π.), Παζαρλής (13π.), Χαίτογλου (14π.) και Αργυρόπουλος (13π.). Άριστη η διατησία των Σακαλή και Λολι.
SBC (Παζαρλής): Σταμπουλής, Στεργίου 4, Σταυρόπουλος 2, Παζαρλής 13(1), Χαίτογλου 14, Τάνης 16, Αργυρόπουλος 13.
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Βλαχάκης): Τζίκος 3(1), Κωλέττης 7, Αθανασίου 23(3), Σπίθας 10, Δανιηλίδης, Βλάχος 2, Βλαχάκης 13, Παπαθανασίου 15, Γιαγκόπουλος 8(1).

ΔΕΛΤΑ – MEDICAL 81-71

Σε ένα παιχνίδι που είχε άρωμα ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ομάδα της ΔΕΛΤΑ επιβλήθηκε τελικά της MEDICAL με 81-71 σε ένα πολύ καλό παιχνίδι χάρη στην ευστοχία της έξω από τη γραμμή των 6,75. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις ομάδες πολύ κοντά (38-36), ενώ στο 30' το σκορ ήταν 54-56 υπέρ της MEDICAL. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, Η Δέλτα βρήκε τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις που την οδήγησαν στη νίκη, σε αντίθεση με τη ΜEDICAL που τα περίμενε όλα από τον Αναστασιλάκη. MVP των νικητών ο Κωτίδης, που έκανε μία καταπληκτική εμφάνιση με 38 πόντους και 8 τρίποντα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστασιλάκης με 29 πόντους.
ΔΕΛΤΑ (Ζυγούρας): Ζυγούρας 3, Σωτηρόπουλος 3, Ασφαλτίδης 10(3), Κωτίδης 38(8), Αμανατίδης 19(1), Χριστοδούλου 8.
MEDICAL (Κουλαξής): Αντωνίου 2, Τσουκαλάς 12, Στυλιανού 1, Θεοδοσιάδης 4, Φελουκίδης 3, Κουλαξής, Εκίζογλου 20(2), Γαλάνης, Αναστασιλάκης 29.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με τους αγώνες της όγδοης αγωνιστικής:

Σα 7/12 18:00     ΕΚΟ                VOID – MEDICAL
Σα 7/12 19:30     Φοίνικας             ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ
Κυ 8/12 17:30     ΕΚΟ                ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – SBC

Κυ 8/12 21:00     ΕΚΟ                COCA COLA – ΔΕΛΤΑ