Εύκολο «διπλό» για το Πειραματικό

Πιάνοντας πολύ καλή απόδοση για 30 λεπτά η ομάδα του Πειραματικού πέτυχε ακόμη μία εύκολη εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ομάδα των Μετεώρων με 52-71.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και να επιβάλουν το παιχνίδι τους  και σε άμυνα και σε επίθεση. Με το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου μπόρεσαν και πήραν μία  διαφορά 13-15 πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίσθηκε το ίδιο σκηνικό με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν μία σταθερή διαφορά  από 16-18.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος για τους παίκτες του Πειραματικού που ξεκίνησαν με ένα 11-2 και εκτίναξαν την διαφορά στους 25 πόνοτυς. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, με μοναδικό μελανό σημείο τον τραυματισμό του Παπουτσά ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο με βαρύ διάστρεμμα. Στο 4ο τέταρτο δεκάλεπτο ο προπονητής του Πειραματικού χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του. Η νίκη αφιερώνεται από το Πειραματικό στον Χρήστο Παπουτσά μαζί με τις ευχές όλων  για γρήγορη ανάρρωση.

Δεκάλεπτα: 16-29, 28-44, 36-61, 52-71
Διαιτητές: Γραικός-Κατούδης
ΜΕΤΕΩΡΑ (Καραγιαννίδης): Χριστοφορίδης 4, Πετρίδης 3(1), Γιαννάκης 20(3),Τζέκος 4, Κασάπης 2, Παφραλίδης 7, Χήρας 3, Μητσκόπουλος 9.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ(Ιατρού-Τσεσμετζής): Τσιμπίσης, Πεχλιβάνης 3, Παπουτσάς 3(1), Κατσαρής 14(1), Κεχαγιάς 7(1), Παντάλης 10(1), Δεμερτζής 13(1), Σταυρούδης 2, Πετρίδης 6, Βλάχος 2, Χορταριάς 10, Λαζαρίδης 1.