Νίκη στο καλάθι για τον Χορτιάτη

Σε ένα παιχνίδι θρίλερ, μεταξύ των δύο αήττητων ομάδων του  δεύτερου ομίλου  της Γ1 κατηγορίας της ΕΚΑΣΘ, νικητής αναδείχτηκε η ομάδα του Χορτιάτη επί του Πειραματικού με 68-66, η  οποία πέτυχε καλάθι στην τελευταία επίθεση και παρέμεινε μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να εναλλάσσεται ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 10-1 ξέφυγαν με 10 πόντους (20-30), αυξάνοντας την διαφορά στους 12 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με ένα επιμέρους σκορ 0-9 μείωσαν την διαφορά στους 3 πόντους (55-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Στα 30 '' οι φιλοξενούμενοι είχαν την επίθεση και σύμφωνα με το Πειραματικό, ενώ έγινε στα 10'' φάουλ στον Κατσαρή οι διαιτητές έδωσαν βήματα. Στην τελευταία επίθεση, ο Κεσίδης κατόρθωσε με μία ομολογουμένως πολύ όμορφη και παλικαρίσια ενέργεια και ενώ τρεις παίκτες ήταν… κρεμασμένοι πάνω του να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 19-20, 41-29, 55-52 ,68-66
Διαιτητές: Καλφόπουλος-Τζιοπάνος Ν.
ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ (Παράδας:) Κεσίδης 2, Αργυράς 25(5),Τσάϊκος 19(4), Σιδερόπουλος, Μαυρομυστάκας, Καρακωνσταντινίδης, Κωστινούδης 12(1), Γκότσης, Κυρίμης, Δημητριάδης 6, Τράγκας, Αλμπάνης 4.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Ιατρού-Τσεσμετζής): Κάπτσης 2, Τσιτινίδης, Παπούτσας 2, Κατσαρής 14(1), Κεχαγιάς 8(2), Παντάλης 17(2), Δεμερτζής 7, Σταυρούδης, Πεχλιβάνης, Βλάχος 11, Σπυριδόπουλος, Χορταριάς 5(1).