Σημαντική επιτυχία για το Νέστορα

Μετά από ένα γεμάτο ένταση ματς επί 40 λεπτά, ο Νέστορας κατάφερε να πάρει μια δύσκολη όσο και σημαντική νίκη επικρατώντας με 67-55 του Ποσειδώνα Καλαμαριάς.

Όπως γράφει η ιστοσελίδα των νικητών, «η δυνατή άμυνα σε συνδυασμό με το ότι καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα μην αφήνοντας τη νεανική και καλογυμνασμένη ομάδα του Ποσειδώνα να παίξει γρήγορα, ήταν τα καθοριστικά στοιχεία που έκριναν την αναμέτρηση.

Σημαντικό ρόλο επίσης έπαιξε η ευστοχία στις βολές, αλλά και η ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία όταν ο Ποσειδώνας μας πλησίασε στους τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ένα ξέσπασμα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου μας έφερε μπροστά με 15 πόντους, επτά λεπτά πριν τη λήξη και στη συνέχεια με συντήρηση δυνάμεων κρατήσαμε το προβάδισμα ως το τέλος».

Διαιτητές: Εμμανουήλ-Καρμπάς
ΝΕΣΤΩΡ (Ζωγράφος Μ.): Γάκης 1, Ζωγράφος 5, Θεοχαρόπουλος, Παπαδόπουλος 12, Γκατζός 11, Σακελαρίδης 3, Δημητρίου 13, Φακαλής, Μανεσίδης 2, Μπαρλάς 20 (1).
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Κατσιάνης Μ.): Μπασιάκος 3 (1), Καρβουνάρης Σ. 3, Καρβουνάρης Μ. 14 (2), Πενόπουλος 4, Βαγενάς, Κωνσταντινίδης 11 (1), Χαραλαμπίδης, Μαλτέσιος 6, Παναγιωτόπουλος, Κορνηλάκης 2, Μιχαηλίδης, Αγγελίδης 12