Τι έγινε στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ-Αναλυτικό ρεπορτάζ από όλα τα παιχνίδια-Η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Tο περασμένο Σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ είχαμε τους αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

COCA COLA-MEDICAL 84-63
Πρώτη νίκη για την ομάδα μπάσκετ του εργοστασίου Θεσσαλονίκης της COCA COLA στο φετινό πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ επί της Medical με 84-63. Η ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και το κράτησε μέχρι το τέλος φτάνοντας τελικά εύκολα στη νίκη. Καλύτεροι από την ομάδα της Coca Cola οι Εμμανουηλίδης, Τζήλιας, ενώ από την Medical προσπάθησε ο Αναστασιλάκης Α. και ο Στυλιανού.
Δεκάλεπτα: 19-13, 37-26, 58-48, 84-63.
COCA COLA (Πλακίδας):  Τζήλιας 24, Χατζόπουλος 3(1), Πλακίδας, Μήτσης 6, Ανδρέου 3(1), Ντάντος, Λεμόνας, Εμμανουηλίδης 25, Παπαντωνίου 21.
MEDICAL(Κουλαξής): Αντωνίου 8(1), Στυλιανού 17(1), Θεοδοσιάδης 3, Γραμματικόπουλος 6, Κουλαξής 5(1), Αναστασιλάκης Χ., Αναστασιλάκης Α. 24.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ-SBC 57-49
Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές ελλείψεις στο γήπεδο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (23-23), αλλά η αλλαγή της άμυνας του Ιπποκράτη από ζώνη 2-1-2 σε προσωπική (man to man), σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο του Δρίζη (6 τρίποντα) και τον πλουραλισμό της ομάδας στην επίθεση στο 2ο ημίχρονο (34 πόντοι έναντι 23 στο 1ο), τόσο κοντά στο καλάθι με Χιτ (11 πόντοι), Κυριάκου (6 πόντοι) και Μαγγίζη (4 πόντοι), όσο και από την περιφέρεια με Δρίζη (21 πόντοι με 6 τρίπ.), Κουμαρά (10 πόντοι με 1 τρίπ.) και Θεοχάρη (5 πόντοι με 1 τρίπ.) βοήθησαν τον Ιπποκράτη να πάρει μια διαφορά 12 πόντων στα μισά της 4ης περιόδου και τελικά να επικρατήσει παρά την σθεναρή αντίσταση των αντιπάλων ,με κύριους εκφραστές τους Χαίτογλου, Παζαρλή και Τάνη. MVP της αναμέτρησης ο Δρίζης.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Κουμαράς 10, Χιτ 11, Θεοχάρης 5, Μαγγίζης 4, Δρίζης 21, Κυριάκου 6, Χουτουμανίδης.
SBC (Παζαρλής): Σταμπουλής, Στεργίου 2, Γρηγοριάν, Παζαρλής 13, Σάββας, Χαίτογλου 17, Γκοτζαμανίδης, Τάνης 10, Αργυρόπουλος 7.

VOID-ΔΕΛΤΑ 51-54
Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής, η Δέλτα κέρδισε δια πυρός και σιδήρου την ομάδα του VOID, καθώς ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ με διαφορές που έφτασαν ακόμη και τους 11 πόντους. Το VOID πλησίασε δύο φορές στους 3 πόντους, ωστόσο η ευστοχία των φιλοξενουμένων έξω από τη γραμμή των 6,75 ήταν αυτή που δεν επέτρεπε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν παραπάνω. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στη μέγιστη τιμή του στο 37-49, και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του VOID, που ροκανίζοντας τη διαφορά έφτασε να διεκδικήσει τη νίκη στο τέλος. Οι εύστοχες ελεύθερες βολές της Δέλτα όμως στο τέλος δεν επέτρεψαν να γίνει η ανατροπή. MVP των νικητών ο Αμανατίδης με 17 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο αρχηγός Κεχαγιάς με 12. Πολλά παράπονα εξέφρασαν και οι δύο ομάδες για τη διαιτησία των Μπίκη και Τοκμακίδη.
Δεκάλεπτα: 13-18, 26-37, 37-49, 51-54.
VOID: Γιαννάς 7, Σκακιάς 7, Τσαχουρίδης 4, Ζαχαρέλης Κ. 2, Παπαχρήστος 4, Σπυριδόπουλος 6,  Ζαχαρέλης Β. 4, Κεχαγιάς 12, Τσαμπαρλής 3, Κωνσταντινίδης 2.
ΔΕΛΤΑ: Ασφαλτίδης 6, Κωττίδης 14, Μπουρλετσίκας 5, Χριστοδούλου 8, Αμανατίδης 17, Ζυγούρας 3, Σωτηρόπουλος 1, Τσίτσκος.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 45-67
Στην επανάληψη του περσινού τελικού του πρωταθλήματος, οι Μηχανικοί έδειξαν πιο έτοιμοι και εκμεταλλευόμενοι τις 4 απουσίες λόγω τραυματισμών του Αριστοτέλη, τον κέρδισαν με 67-45. Οι γηπεδούχοι άντεξαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου και έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με κοντινό σκόρ και ωραίες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε και φτάσαμε στο τελικό 67-45. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 17-14 και στο 18' 27-24. Εκεί ένα σερί 14-0 των Μηχανικών διαμόρφωσε το 41-27 και το ματς κρίθηκε. Μέχρι το τέλος το παιχνίδι έγινε σε πολύ καλό κλίμα με πολλές όμορφες φάσεις. Συγχαρητήρια έδωσαν στο τέλος οι ομάδες στους διαιτητές Κατούδη και Κούση γιατί βοήθησαν στο να γίνει ένα τόσο καλό παιχνίδι. ΜVP των νικητών ο Κούμαλας, που έκανε την καλύτερη επιστροφή στην ομάδα μετά από ένα χρόνο απουσίας. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο αρχηγός Γκίνδης με 15 πόντους.
Δεκάλεπτα: 17-14, 31-24, 45-34, 67-45.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Πουλτουρτζίδης 4, Τσιάτσιος 5, Γκίνδης 15, Αλεξόπουλος 10, Γκεκόπουλος 4, Ναχμίδης 7.
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Τροφίδης): Τζίκος 7, Κωλέττης 2, Αθανασιάδης 8, Κούμαλας 9, Σπίθας 8, Δανιηλίδης 2, Βλάχος 6, Βλαχάκης 13, Παπαθανασίου 8, Λιάντας 4.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται το ερχόμενο Σαββατοκύριακο με τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής. Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σα 19/10              18:00     ΕΚΟ                ΔΕΛΤΑ – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Κυ 20/10              17:30     ΕΚΟ                SBC – COCA COLA
Κυ 20/10              21:00     ΕΚΟ                MEDICAL – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

Κυ 20/10              21:15     Φοίνικας              ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – VOID