Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της τρίτης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-Αναλυτικό ρεπορτάζ από όλα τα παιχνίδια

Το περασμένο Σαββατοκύριακο είχαμε την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος του Αθλητικού Συλλόγου Εργαζομένων Θεσσαλονίκης. Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

SBC – COCA COLΑ 58-49

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του εργοστασίου Θεσσαλονίκης επικρατώντας επί της ομάδας του SBC με 58-49. Ο αγώνας πήγαινε πόντο - πόντο μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο ένα ξέσπασμα της ομάδας που έτρεξε ένα σερί 12-0 «καθάρισε» το παιχνίδι και έφτασε εύκολα τελικά στη νίκη. Από τους νικητές κορυφαίοι οι Τζήλιας και Εμμανουηλίδης ενώ σημαντική η παρουσία αμυντικά των Ανδρέου, Μήτση και Λεμόνα οι οποίοι στο τελευταίο δεκάλεπτο έσπρωξαν την ομάδα στη νίκη. Θετική η παρουσία όλων όσων αγωνίστηκαν. Από την ομάδα του SBC καλύτεροι οι Παζαρλής και Τάνης.
Δεκάλεπτα: 14-13, 27-26, 35-37, 49-58.
SBC (Παζαρλής): Σταυρόπουλος 7(1), Στεργίου, Γρηγοριάν 6, Παζαρλής 12, Σάββας, Γκοτζαμανίδης, Τάνης 12, Αργυρόπουλος 12.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Τζήλιας 22, Πλακίδας 4, Χατζόπουλος, Παπαβασιλείου, Τσαλιγόπουλος 2, Μήτσης 7, Ανδρέου 3(1), Ντάντος 2, Λεμόνας 2, Εμμανουηλίδης 16.

MEDICAL – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ  71-58
Στην ενδοοικογενειακή κόντρα του ιατρικού κόσμου, νικήτρια αναδείχθηκε η αμάδα του Ιπποκράτη, η οποία μετά από μεγάλη προσπάθεια κατάφερε να κερδίσει με 71-59 την αξιόμαχη ομάδα της MEDICAL. Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στον αγώνα με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι στο 5-7 υπέρ της MEDICAL. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες απελευθερώθηκαν, έπαιξαν κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ με το ημίχρονο να λήγει με 26-23 υπέρ του Ιπποκράτη. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιπποκράτης, με τον ταχύτατο play maker Μιχάλη Τσερτσίδη και τον Δήμο Τσαπέκο να τελειώνει πολλούς αιφνιδιασμούς, πήρε κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε μέχρι και 13 πόντους (50-37 στο 32'). Ωστόσο η MEDICAL, με διαδοχικά τρίποντα των Στυλιανού και Αντωνίου, μείωσε μέχρι και στους 7 πόντους, για να λήξει τελικά το ματς με διαφορά 12 πόντων στο 71-59. Στα αξιοσημείωτα η επάνοδος στον Ιπποκράτη του Δαλαμπίρα αλλά και του Ζερβού που βοήθησαν πολύ με την παρουσία τους.
Δεκάλεπτα: 5-7, 26-23, 46-37, 71-59
MEDICAL (Κουλαξής): Αντωνίου 13, Στυλιανού 17, Θεοδοσιάδης 2, Κουλαξής 3, Καζάκος 5, Γαλάνης 6, Αναστασιλάκης 13.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Δρίζης): Δαλαμπίρας 8, Κριτόπουλος 26, Δανιήλ 10, Ζερβός 8, Τερεζής 2, Κυριακού 5, Τσαπέκος 12.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ – VOID  69-68
Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής, η ομάδα των Μηχανικών κέρδισε αυτή του VOID στην παράταση με 69-68. Από την αρχή το ματς είχε «άρωμα» ντέρμπι, καθώς οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και γίνονταν σκληρές μονομαχίες με δυνατές άμυνες και πολλά φάουλ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και έληξε με το VOID προηγούμενο με 12-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα ηνία του αγώνα πήραν οι μηχανικοί που με δυνατή άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 11 πόντων υπέρ τους (34-23), σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε και το VOID εκμεταλλευόμενο την δικιά του δυνατή άμυνα και το φόρτωμα των ψηλών των Μηχανικών με φάουλ μείωσε σε 41-43 στο 30' και προηγήθηκε στο σκορ με 46-45 στο 32'. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα (59-59 στο 39') οι Μηχανικοί ευστόχησαν στην επίθεσή τους με σουτ του Κούμαλα παίρνοντας το προβάδισμα με 61-59.

Στην τελευταία του επίθεση, το VOID κέρδισε φάουλ με τον Ντίντα να ευστοχεί και στις δύο βολές και να ισοφαρίζει το παιχνίδι. Στα 6" που απέμειναν ο Κούμαλας αστόχησε στο buzzer beater και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.  Στο πρώτο λεπτό του έξτρα πεντάλεπτου, η ομάδα των Μηχανικών έμεινε με έναν μόνο ψηλό, καθώς αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι Παπαθανασίου και Βλαχάκης, ενώ στο 39' είχε ήδη συμπληρώσει τα φάουλ και ο Αθανασιάδης.

Συνεπώς το παιχνίδι κύλησε μέχρι το τέλος με το VOID να «χτυπά» μέσα στη ρακέτα και τους Μηχανικούς να αντιδρούν από τη περιφέρεια. Το 64-65 έγινε 68-65 με δύο περιφερειακά σουτ του Κούμαλα, που πήρε τη ρεβάνς για το άστοχο σουτ στη λήξη της κανονικής διάρκειας. Το VOID αστόχησε στην προσπάθεια τριών πόντων και ο Κούμαλας έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Μηχανικών ευστοχώντας και σε μία ελεύθερη βολή 7'' πριν από τη λήξη.

Ο Κεχαγιάς, ακριβώς με την κόρνα της γραμματείας σημείωσε το τελικό 69-68 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. MVP των νικητών ο Κούμαλας (15π) που με την ευστοχία του στα τελευταία κρίσιμα σουτ οδήγησε την ομάδα του στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, και πολύ καλός ο Βλαχάκης με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε το δίδυμο ψηλών Ντίντα (22π) και Κεχαγιά (12π). Εξαιρετική και η διαιτησία των Εκλεκτού και Καλαμάρα που συνέβαλαν στη διεξαγωγή ενός τόσο ωραίου αγώνα.

Δεκάλεπτα: 12-13, 34-23, 41-43, 61-61 (κ.α.), 69-68.
ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (Τροφίδης-Βλάχος): Τζίκος, Πάσσαρης 2, Κωλέττης 6, Αθανασιάδης 2, Βλαχάκης 12, Κουμαλάς 15, Σπίθας 14, Δανιηλίδης 1, Παπαθανασίου 11, Λιάντας 6.
VOID ( Μπαλαφτσάλης): Γιαννάς 11, Δώρης, Ζαχαρέλης Κ., Ντίντας 22, Σκάκιας 12, Ζαχαρέλης Β. 4, Κεχαγιάς 12, Τσομπανίδης, Παπαχρήστος 7.

Το πρωτάθλημα έχει διακοπή το ερχόμενο Σαββατοκύριακο λόγω του τριημέρου της 28ης Οκτωβρίου και συνεχίζεται κανονικά στις 2-3 Νοεμβρίου με τους αγώνες της 4ης αγωνιστικής:

Σα 2/11 18:00     ΕΚΟ                VOID – SBC
Κυ 3/11 17:30     ΕΚΟ                ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ – MEDICAL
Κυ 3/11 21:00     ΕΚΟ                ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – ΔΕΛΤΑ

Σα 2/11 21:00     Φοίνικας             COCA COLA – ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ