Νίκη στο τέλος με ανατροπή για τον Θρίαμβο Ταγαράδων

Σ' ένα πολύ καλό παιχνίδι με συναρπαστικό τέλος ο Θρίαμβος Ταγαράδων επέστρεψε χθες στις νίκες, νικώντας τον Άτλαντα με 84-74.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς διαμορφώθηκε στα τελευταία δύο λεπτά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ μέχρι το 18', όπου και ο Άτλας με ένα σερί 7-0 έκλεισε το ημίχρονο με 36-42. Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια μέχρι το 38', με τον Άτλα προηγούμενο και τον Θρίαμβο να προσπαθεί να παραμείνει μέσα στο παιχνίδι.

Στο σημείο αυτό όμως, ένα εκπληκτικό off balance τρίποντο του Αποστολόπουλου και ένα καλάθι και φάουλ του Μουδούρη στον αιφνιδιασμό μετά από δικό του κλέψιμο μετέτρεψαν το 68-72 σε 74-72 και άλλαξαν τη ροή του αγώνα. Ο Άτλας δεν μπόρεσε να αντιδράσει και μετά τη διαδικασία των φάουλ ήρθε το τελικό 84-74.

Από τους νικητές ξεχώρισε η «μαγική» τριπλέτα των Μπατσίλα (24 π), Κυριακού (21 π) και Μουδούρη (16 π), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Καλογερόπουλος (16 π) και Ντόκος (22 π).

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-42, 54-59, 84-74.
Διαιτητές: Εμμανουήλ-Διβόλη
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης): Μουδούρης 16, Δημητριάδης 8, Μπατσίλας 24, Βακάλης, Αποστολόπουλος 10, Γιαρμακόπουλος, Παπάς 2, Κυριακού 21, Παπαθανασίου 3, Λιάντας.
ΑΤΛΑΣ (Αστεριάδης): Καλογερόπουλος 16, Ζόγγας 4, Ντόκος 22, Κουλερίδης 6, Παπαβασιλείου 5, Κολοκοτρώνης 8, Ζαφειράκης 5, Μηνάς 7, Κομψελίδης 1, Μάντης.