Νίκη των Βασιλικών στο ντέρμπι

Στο χθεσινό ντέρμπι της Γ2 ΕΚΑΣΘ Ανδρών τα Βασιλικά επικράτησαν του Θρίαμβου Ταγαράδων με 60-56. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό μέχρι το τέλος με σκληρές άμυνες σε όλο τον αγώνα.

Ο Θρίαμβος ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-18 και 21-32 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 25-32. Στο 28' η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 34-49, ωστόσο εκεί ένα καλάθι και φάουλ της ομάδας των Βασιλικών συνοδευόμενο από τεχνική ποινή άλλαξαν τη ροή του αγώνα  καθώς ώθησαν τα Βασιλικά σε ένα σερί 9-0.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να ροκανίζεται μέχρι που 40'' πριν το τέλος τα Βασιλικά προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σκορ με 56-54, και στο σημείο αυτό ακόμα μία τεχνική ποινή έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Σαράντης με 19 και Πατίκας με 17 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία των Τσούλη και Τζιοβανάκη.

Δεκάλεπτα: 10-18, 25-32, 43-51, 60-56
Διαιτητές: Τσούλης-Τζιοβανάκης
ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ (Σκαρλής): Κυπριτίδης 2, Βελούδης 8, Πιτρής 2, Πατίκας 17, Γούλιος, Σαλαβάτης, Σαράντης 19, Σκεπαριανός 8, Ράλης 4, Χαλκίδης.
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ (Κουρβούλης): Μόσχου 2, Δημητριάδης 5, Μουδούρης 6, Μπατσίλας 10, Βακάλης 5, Αποστολόπουλος 10, Παπάς 6, Κυριακού 10, Παπαθανασίου, Λιάντας 2.