«Φόρτσαρε» στην τελευταία περίοδο ο Πρωτέας Βούλας-Η βαθμολογία της Α1 γυναικών

Πολύ καλύτερες στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γυναίκες του Πρωτέα Βούλας επιβλήθηκε με 78-63 του Αθηναϊκού σε εξ΄ αναβολής αγώνα για την πρώτη αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Όπως γράφει το www.superbasket.gr η Δήμητρα Μπαρμπερίδου αποτέλεσε την παίκτρια «κλειδί» για τις νικήτριες, καθώς κάλυψε και με το παραπάνω το κενό που άφησε στον Πρωτέα Βούλας ο τραυματισμός της Σανίκα Φρίμαν στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Αλέκου Δάγλα διατηρούσε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης το προβάδισμα στο σκορ, με τις φιλοξενούμενες, όμως, να διατηρούν την επαφή τους με αυτό. Η τέταρτη περίοδος, όμως, άνηκε στον Πρωτέα Βούλας, ο οποίος «φόρτσαρε» για τα καλά, προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (76-59, 38’) κι εν τέλει πήρε τη νίκη με 78-63.

Δεκάλεπτα: 17-11, 35-37, 56-50, 78-63
Διαιτητές: Ντάβαρης-Ραχιώτης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 8, Λύμουρα 12, Μαγαλιού 13 (1), Μπαρμπερίδου 13 (1), Παυλοπούλου, Κύρου, Νικολοπούλου 11 (3), Στυλιάρα 2, Φρίμαν 9, Βλάχου 6, Τετενέ 4, Φασούλα

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αποσκίτης): Τζεγιαννάκη 7 (1), Γκίβενς 22, Καμμένου, Βλάνη 15 (3), Κασάπογλου, Αξιοπούλου 8, Παπαμιχαήλ 7, Πολιτοπούλου, Μοσχοπούλου 4.