Οδυνηρή ήττα από την Φινλανδία για την Εθνική Ανδρών-Δυσκολεύουν τα πράγματα για την πρόκριση στα προημιτελικά

Πιάνοντας την χειρότερή της εμφάνιση η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε με 77-86 από την Φινλανδία και θα πάει στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ με δύο ήττες στο παθητικό της.

Oι Νίκος Ζήσης, Βασίλης Σπανούλης, Κώστας Παπανικολάου, Γιώργος Πρίντεζης και Γιάννης Μπουρούσης είναι η αρχική πεντάδα για την Εθνική που παρουσιάστηκε κεφάτη στο παρκέ παρά την κόπωση των δυο προηγούμενων αγώνων, που όμως μια το πείσμα των Φιλανδών αλλά και η μέτρια περιφερειακή άμυνα που «επέτρεψε» στον Πέτερι Κόπονεν να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του με 8 συνεχόμενους πόντους, μετατρέποντας το 16-10 (6') σε 19-16 (9'), δεν της επέτρεψαν να «εξαργυρώσει» στο πρώτο δεκάλεπτο την ανωτερότητα της.

Με τους Φιλανδούς να μην σκοράρουν παρά μετά το 14' μια βολή, η Ελλάδα πήρε κεφάλι στο σκορ ακόμα και με επτά πόντους (30-23 στο 14:43") όμως κάπου εκεί, ένα τάιμ άουτ του Ντέτμαν άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Με στρατιωτική προσήλωση πάνω στα πικ εν ρολ των ελλήνων παικτών αλλά μια ασφυκτική πίεση σε όποιον έπαιρνε την μπάλα κοντά στο καλάθι τους, οι «Σουόμι» ροκάνισαν τη διαφορά και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 19' (32-35).

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, έβαλε συνολικά 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ασφυκτιώντας κοντά στο καλάθι και μη μπορώντας να βρει λύσεις από μακρινά σουτ (3/13 3π.).

Μπλε οι Ιταλοί, μπλε οι Φιλανδοί, μπλε και η... θάλασσα στην οποία πνίγηκε και πάλι η Εθνική ομάδα στην τρίτη περίοδο. Πρώτο καλάθι στο 23' για την Ελλάδα που επιδιδόταν σε γρήγορες (10" και 14") επιθέσεις με άσχημα σουτ και πολύ νευρικότητα. Από την άλλη πλευρά, οι Φιλανδοί με παιχνίδι επαφής, μπαίνοντας δυνατά και με αυτοπεποίθηση σε κάθε φάση, έμοιαζαν σε πολλές στιγμές ανώτερης κλάσης ομάδας από την Εθνική μας.

Στην τέταρτη περίοδο η Ελληνική ομάδα εκβιάζοντας πολλές φορές καταστάσεις αλλά σίγουρα με περισσότερο πάθος, βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, σκοράροντας 30 πόντους, μόνο που η άμυνα της συνέχισε να μην μπορεί να αναχαιτίσει τις Φινλανδικές επελάσεις και βομβαρδισμούς, με παθητικό στην τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο 29 πόντους.

Ο Νίκος Ζήσης ήταν για ακόμη μια φορά συγκινητικός, σκοράροντας μάλιστα... τετράποντο (γκολ φάουλ από τρίποντο) κάνοντας το 67-78 σε 71-78 (37'), έχοντας συνολικά 19 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να προσθέτει άλλους 17.
Από την πλευρά των νικητών, ο Πέτερι Κόπονεν είχε 29π. (5/8 διπ., 5/7 τρίπ.) και ο Κίμο Μιούρινεν 15π.

Δεκάλεπτα: 23-22, 35-36, 47-57, 77-86.

ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκέρι): Σλούκας 4, Μπουρούσης 6, Ζήσης 19(3/4τρ), Σπανούλης 17(0/6τρ, 7 λάθη),Περπέρογλου 4, Φώτσης (4΄),Παπανικολάου 2,Μαυροκεφαλίδης 10(7ρ),Καιμακόγλου 6, Μπράμος 4,Πρίντεζης 5 ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοιβίστο 7, Νίκιλα, Μούρινεν 15,Χαφ 13,Λι 4,Σάλι 1, Κότι 14, Κόπονεν 29 (5/7τρ), Χάανπα 1,Μότολα, Άχονεν 2.