Τίποτα δεν σταματά την Εθνική Ανδρών-Νέα εντυπωσιακή εμφάνιση και άνετη νίκη-πρόκριση επί της Τουρκίας-Οι πρώτες φωτογραφίες

Εντυπωσίασε για ένα ακόμη παιχνίδι η Εθνική ομάδα  των ανδρών που μετά από ονειρεμένη εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση επικράτησε με 84-61 της Τουρκίας, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση συνεχίζοντας αήττητη την πορεία της στο Ευρομπάσκετ της Σλοβενίας.

H ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 4-1 στο 3΄, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ της Τουρκίας την κρατούσαν κοντά στο σκορ (13-12 στο 8΄). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-16 υπέρ της Εθνικής με σουτ του Κώστα Σλούκα σε «νεκρό» χρόνο.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, Ελλάδα και Τουρκία βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ με αρκετά υψηλά ποσοστά ευστοχίας και από τις δύο ομάδες. Η «γαλανόλευκη» με το εκπληκτικό 5/7 στα σουτ τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 πόντους (38-30, 1΄30΄΄) πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Η ανάπαυλα έκλεισε με την τουρκική ομάδα να διαμορφώνει το 41-35 με σουτ τριών πόντων του Γκιουλέρ.

Η «επίσημη αγαπημένη» στο δεύτερο ημίχρονο έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους ανήμπορους να αντιδράσουν Τούρκους ανεβάζοντας τη διαφορά στους 23 πόντους (58-81, 1΄52΄΄) πριν από το τέλος του παιχνιδιού. Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τη γραμμή των 6.75 (10/15) αλλά και οι 23 ασίστ ήταν από τα βασικά στοιχεία της άνετης επικράτησης απέναντι στους Τούρκους. Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ο Γιάννης Μπουρούσης ο οποίος σε 19 λεπτά αγώνα πέτυχε 21 πόντους ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ. Για την Τουρκία ο Ιλιάσοβα είχε 13 πόντους και 3 κλεψίματα.

Δεκάλεπτα: 16-21, 35-41, 49-64, 61-84
Διαιτητές: Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία), Αντεμίρ Ζουράποβιτς (Βοσνία), Ρενό Γκέλερ (Βέλγιο).
Τουρκία (Τάνιεβιτς): Μπαλμπάι, Πρέλτζιτς 9, Γκιουλέρ 6, Μπατούκ, Ιλιασόβα 13, Ερντέν 5, Τσετίν 3, Σαβάς, Γκονλούμ 8 (8 ριμπάουντ), Αρσλάν 9, Ασίκ 6, Τούρκογλου 2.
Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 14, Μπουρούσης 21, Ζήσης 6 (11 ασίστ), Περπέρογλου 12 (5 ριμπάουντ), Φώτσης 3, Παπανικολάου 11, Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 6, Καϊμακόγλου 5 (6 ριμπάουντ), Μπράμος 6, Πρίντεζης.