Να… ξορκίσει τον δαίμονα της πρεμιέρας θέλει η Χαλκηδόνα-Επτά χρόνια χωρίς νίκη στην πρώτη αγωνιστική

Το πρωτάθλημα της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών  ξεκινάει σήμερα και για την ομάδα της Χαλκηδόνας είναι μια ευκαιρία να σπάσει ένα αρνητικό σερί που τρέχει τα τελευταία επτά χρόνια καθώς από την περίοδο 2006-07 όταν αγωνιζόταν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής έχει να κερδίσει σε πρεμιέρα πρωταθλήματος.

Ήταν στις 29/10/2006 όταν για πρώτη φορά ο ΓΑΣ Χαλκηδόνας θα αγωνιζόταν σε πρωτάθλημα Εθνικών κατηγοριών. Η κλήρωση είχε βγάλει τοπικό ντέρμπυ με τον Γαλαξία Αδένδρου και εκείνο το παιχνίδι η Χαλκηδόνα ξεκίνησε με ήττα και σκορ 64-59.

Ακολούθησαν το 2007-08, Χαλκηδόνα-Ενωση Καβάλας 74-87, το 2008-09, Φλογητά-Χαλκηδόνα 76-71, το 2009-10, Αδενδρο-Χαλκηδόνα 90-75 (παράταση), το 2010-11, Καλλικράτεια-Χαλκηδόνα 78-77, το 2011-12 και για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, Νήαρ Ηστ-Χαλκηδόνα 84-74 για να έρθει και η περσινή χρονιά στην Α΄ ΕΚΑΣΘ όπου με αντίπαλο τον Ζέφυρο ηττήθηκε με 67-62.