Πρώτος στην Κω ο Παναθηναϊκός-Πλούσιο φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με το Ελληνικό της Ελένης Μαμουζέλου

Ο Παναθηναϊκός έκανε το δύο στα δύο επικρατώντας με 65-59 επί του Ελληνικού στο τουρνουά «Χάρης Πασσανικολάκης» που διοργανώνει ο Ιπποκράτης στην Κω, κατακτώντας ουσιαστικά την πρώτη θέση.

Το Ελληνικό ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι «κλείνοντας» την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 19-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το πρώτο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να οδηγήσει το Ελληνικό σε πολλά λάθη και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 30-25.

Με τη Γέμελος να οργανώνει και την Ντέλβα να σκοράρει οι «πράσινες» βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στις ελεύθερες βολές ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (53-42).

Το Ελληνικό δεν παρέδωσε τα όπλα και πάλεψε μειώνοντας το σκορ σε 57-55, με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας όμως να παρουσιάζονται ψύχραιμες στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και με ένα καλάθι της Ντέλβα και ένα κλέψιμο της Γέμελος στην επόμενη φάση να «καθαρίζουν» υπέρ τους το ματς.

Δεκάλεπτα: 10-19, 30-25, 53-42, 65-59
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα):  Καλέντζου 3,  Γέμελος 7(1), Πριόνα, Μαγκλάρα 12, Κοσμά 11(1), Σλούκα , Δίελα 12, Καβάσιλα 4, Ντέλβα 16, Θεολόγου, Χρονοπουλου, Χριστινάκη.
ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 6, Τσέρου, Ρουμπελάκη 2, Παντέλη 7, Μπαλτά 8(2), Νικολαϊδου 5, Χαλιβέρα 9 (1), Τζόνσον  9, Μπόνη  9(1), Θεοδώρου, Λούκα.