Δέκατη η Εθνική Νεανίδων μετά την ήττα από την Πορτογαλία-Πρώτη σκόρερ της διοργάνωσης η Αννα Νίκη Σταμολάμπρου

Η Εθνική Νεανίδων κατέλαβε τη δέκατη θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Κροατία (Βούκοβαρ-Βινκόβσκι), καθώς  στον τελευταίο της αγώνα ηττήθηκε με 69-56 από τη Πορτογαλία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσία δυο διαφορετικά πρόσωπα, ένα ανά ημίχρονο. Στο ξεκίνημα και με την ηγετική (επιθετικά) εμφάνιση της Σταμολάμπρου προηγήθηκε με 10-2 (5’) και 35-17 (15’).

Στην επανάληψη και μέχρι το 24’ η ομάδα του Γιώργου Βελισσαράκου είχε τον έλεγχο του αγώνα (48-39). Στο σημείο αυτό η Πορτογαλία μ’ ένα σερί 0-11 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο
με προβάδισμα στο σκορ (48-50).

Όλα λοιπόν έμελλαν να κριθούν στη τελευταία περίοδο. Η Εθνική Νεανίδων κρατήθηκε μέσα στον αγώνα μέχρι το 25’ (55-55). Από κει και πέρα η Πορτογαλία με σερί 1-14 έφτασε και στη τελική επικράτηση (56-69).

Η καταπληκτική, κυρίως στο α’ μέρος, Σταμολάμπρου (29 πόντους) μαζί με τη Χριστινάκη (12 πόντους,10 ριμπάουντ) ξεχώρισαν για την Εθνική Ομάδα.

Δεκάλεπτα: 25-11, 38-27, 48-50, 56-69
Ελλάδα(Βελισσαράκος): Σταμολάμπρου 29(1), Σταμάτη, Φουράκη, Νάτσου, Παυλοπούλου 6, Χριστινάκη 12, Κίτσιου, Χωλοπούλου, Γεωργιάδη 3, Γεροστεργίου 1, Καραμπάτσα 5, Λουκά.

*Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου πήρε τη πρώτη θέση των σκόρερ της διοργάνωσης με 161 πόντους (17,9 μ.ο.).