Νίκη επί της Ιταλίας και πρωτιά στο τουρνουά «Ακρόπολις» για την Εθνική Ανδρών

Με τον καλύτερο δυνατό  τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις της, στο τουρνουά «Ακρόπολις» η Εθνική Ανδρών, καθώς επικράτησε με 79-65 της Ιταλίας.

Ο Νίκος Ζήσης αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της διοργάνωσης και βραβεύτηκε από τον γενικό γραμματέα της ΕΟΚ, Παναγιώτη Τσαγκρώνη. Επίσης βραβεύτηκαν οι Ζακ Ράιτ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη, πρώτος σκόρερ) και Μάρκο Κουζίν (Ιταλία, πρώτος ριμπάουντερ).

Σπανούλης, Μπράμος, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μαυροκεφαλίδης ήταν η πρώτη ελληνική πεντάδα. Η αστοχία και τα πολλά λάθη επέτρεψαν στην Ιταλία να έχει ένα ισχνό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (8-9), αλλά η Εθνική ανέλαβε τα ηνία στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου και με ένα απίθανο τρίποντο του Σλούκα την ολοκλήρωσε με 24-17. Με αφετηρία την αποτελεσματική του άμυνα και άξονες στην επίθεση τους Σπανούλη, Μαυροκεφαλίδη και Μπουρούση το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας ακόμη και στο +18 (46-28).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την Εθνική χωρίς σκορ στα πρώτα 3:25 της τρίτης περιόδου και με ένα σερί 8-0 πλησίασαν στους οκτώ (46-38), ενώ λίγο αργότερα χάρη στον ασταμάτητο Ντατόμε στους πέντε (50-45). Η αντίδραση της Εθνικής ήρθε, καθώς έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα επί μέρους 9-2 και σκορ 59-47. Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα δεν απειλήθηκε ποτέ από τους «ατζούρι» και έφτασε στην επικράτηση του τουρνουά νικώντας με 79-65.

Δεκάλεπτα: 24-17, 46-30, 59-47, 79-65.
Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Πηλοΐδης, Ζουράποβιτς.
Ελλάδα (Τρινκιέρι): Μπουρούσης 8, Ζήσης 12, Σπανούλης 9, Περπέρογλου 4, Φώτσης 5, Παπανικολάου 3, Μαυροκεφαλίδης 9, Καϊμακόγλου 9, Μπράμος 5, Πρίντεζης 4, Σλούκας 9, Καββαδάς 2.
Ιταλία (Πιανιτζάνι): Μέλι 2, Βιτάλι 4, Κουζίν 2, Ντατόμε 19, Τσιντσιαρίνι 7, Μπελινέλι 12, Τζεντίλε 9, Αραντόρι 10, Ντίνερ, Τζίλι, Ροσέλι, Καβαλιέρο.